REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Test na koronawirusa w samochodzie

Opublikowano 12 maja 2020, autor: _admin_

Testy na obecność koronawirusa można zrobić w namiocie przed żagańskim szpitalem. Nie trzeba wysiadać z samochodu. Ale testy nie są dla wszystkich.

Ruszyły mobilne punkty, w których można zrobić test na obecność koronawirusa. W województwie lubuskim są trzy takie punkty, w naszym regionie jeden – w namiocie przy 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu. Podobnie funkcjonują te przy szpitalach w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
Z takiego badania mogą skorzystać ci, którzy mają obowiązek poddania się kwarantannie. Testy wykonuje się w 12 dniu kwarantanny.
– 11 dnia kwarantanny te osoby otrzymają SMS-a z informacją, że kolejnego dnia w wyznaczonym miejscu i godzinie powinny się zgłosić na badanie – mówi Joanna Branicka, rzecznik oddziału NFZ w Zielonej Górze.
Pojechać na takie badanie można wyłącznie, gdy nie ma ryzyka zarażenia innych osób. Nie musimy prowadzić auta sami, może przywieźć nas osoba, która razem z nami jest na kwarantannie. O podwiezienie nie powinniśmy prosić sąsiadów albo rodziny, która z nami nie mieszka.
– Po wykonaniu badania trzeba niezwłocznie wrócić do miejsca odbywania kwarantanny. Nie wolno iść do marketu na zakupy – dodaje J. Branicka.
Testy będą też robione w domach osób przebywających na kwarantannie.
– Kto nie ma możliwości dojechać bezpiecznie na badanie, powinien skontaktować się z oddziałem Sanepidu odpowiednim do jego miejsca zamieszkania i zgłosić ten fakt. Wtedy zostanie wyznaczony termin i godzina wizyty u niego w domu – mówi J. Branicka. – Gdyby ktoś nie wiedział, do jakiego Sanepidu powinien się zgłosić i pod jakim numerem, pokierują go konsultanci z Telefonicznej Informacji Pacjenta. Można dzwonić pod numer 800 190 590.
Testy są bezpłatne, NFZ płaci ryczałtem szpitalowi 300 zł za każdy dzień prowadzenia takiego mobilnego punktu oraz 21 zł za każdą pobraną próbkę.
– W poniedziałek, 11.05., przebadano w Żaganiu trzy osoby, we wtorek – już dziesięć – dodaje J. Branicka.
Każdy z przebadanych wyniki testów otrzyma także poprzez SMS-a.

Napisz komentarz »