REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Sport

Zobacz mistrzostwa od środka

Opublikowano 17 lutego 2011, autor: Marcin Ruszkiewicz

I ty możesz zostać wolontariuszem i pomagać przy organizacji mistrzostw Europy 2012 r.Potrzebnych będzie 10 tysięcy osób. Rekrutacja rozpocznie się w jesienią 2011 roku.

Wolontariat podzielony zostanie na dwie grupy. Jedna z nich ma być powołana przez UEFA i te osoby pracować będą na stadionach, lotniskach, hotelach oraz centrach pobytowych. W Warszawie i w Kijowie potrzebujemy po 1000 wolontariuszy, w pozostałych miastach będzie ich 500. Do tego dojdą wolontariusze wybrani przez poszczególne miasta. Np. w Gdańsku ma ich być 600 – poinformował rzecznik prasowy spółki EURO 2012 Polska Juliusz Głuski.

Wszyscy chętni będą musieli napisać test ze znajomości języka angielskiego oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną w tym języku. W kwietniu  2011 roku uruchomiona zostanie strona internetowa ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, które pozwolą chętnym przygotować się do stawianych wymogów. Rekrutacja składa się z czterech etapów. Pierwszy to aplikacja on-line, później odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, a cały proces zakończą szkolenia – ogólne i funkcyjne.

Potencjalny wolontariusz powinien mieć skończone 18 lat, odpowiednie kwalifikacje w zależności od funkcji oraz, poza znajomością języka polskiego lub ukraińskiego, musi także biegle posługiwać się językiem angielskim. Dodatkowym atutem może być znajomość języka zespołów uczestniczących w mistrzostwach. W każdym zespole wolontariuszy znajdą się osoby w różnym wieku, z małych i dużych miejscowości. Część z nich to będą cudzoziemcy, a także osoby niepełnosprawne. Rozmowy kwalifikacyjne potrwają od września do listopada 2011 roku, niemniej wstępne informacje na stronie www.euro2012.com będą dostępne już od najbliższej jesieni. Zadaniem wolontariuszy podczas turnieju będzie służenie pomocom kibicom, turystom, dziennikarzom, ale również mieszkańcom miasta – gospodarza, by i oni byli poinformowani o życiu miasta w czasie turnieju i poczuli się jego współgospodarzami. Bezpośrednio przed rozpoczęciem mistrzostw wolontariusze przejdą trzydniowe szkolenie, na które złożą się zarówno wykłady jak i ćwiczenia warsztatowe m.in. z zakresu pierwszej pomocy, kwestii bezpieczeństwa i wiedzy o turnieju. Pracujący w miastach ochotnicy ubrani będą w jednolite stroje, mogą też liczyć m.in. na noclegi, darmową komunikację miejską i ciepłe posiłki.

Napisz komentarz »