REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Polityka, Wasze sprawy

Remontował przed wyborami, teraz zamyka

Opublikowano 17 lutego 2011, autor: Piotr Piotrowski

Przed wyborami wójt przecinał wstęgi, remontował i otwierał nowe oddziały w szkołach. Teraz chce je likwidować. – Czujemy się oszukani – mówią mieszkańcy gminy wiejskiej Żagań.

Wójt Tomasz Niesłuchowski jeszcze rok temu zapewniał, że szkoły nie znikną, mimo niżu demograficznego i coraz mniejszej liczby dzieci. Na rozbudowę szkoły w Trzebowie przeznaczył 600 tys. zł. Teraz chce zlikwidować klasy 4-6 w czterech podstawówkach – Trzebowie, Dzietrzychowicach, Bożnowie oraz Jeleninie. Dzieci będą dojeżdżać do Tomaszowa i Świętoszowa. Rodzice uczniów czują się oszukani. – Głosowaliśmy na niego w wyborach, bo obiecywał „złote góry”, mówił, że nie będzie żadnych redukcji. Po wyborach zmienił zdanie – przyznaje Katarzyna Kurowska, przewodnicząca rady rodziców szkoły w Trzebowie.

 

Uniwersytet w Trzebowie

Zapytaliśmy wójta, co sądzi o zarzutach mieszkańców. – Dziś wpiera mi się, że rok temu mówiłem co innego. Jedna z radnych wmawia mi, że w Trzebowie miało powstać gimnazjum. To może od razu uniwersytet? – mówi zdenerwowany. – Ekonomia jest nieubłagana. Działamy w warunkach, jakie stwarza nam państwo. W sumie to rząd zamiata naszymi rękami. Pojawia się zarzut, że nie wspieram polityki prorodzinnej, nie daję „becikowego” i tym podobne. To śmieszny zarzut. To może ktoś zaraz powie, że prezerwatywy rozdawałem w gminie za darmo, bo dzieci ubywa – dodaje. – Najlepiej nic nie robić. Dzieci jest coraz mniej i niedługo nauczyciele sami siebie będą uczyć. Odpowiadam za budżet i coś trzeba zrobić, aby gmina nie wpadła w poważne tarapaty finansowe. Mam rezygnować z remontów dróg albo remontów świetlic?

 Niesłuchowski zaznacza, że „wkurzają go niektórzy radni”. – Wcześniej sami byli za reorganizacją szkół, a teraz, pod naciskiem rodziców i nauczycieli, zmieniają zdanie – mówi.

 

Drzwi zastawi kwiatami

Gorąco zapowiada się dzisiejsza sesja (piątek, 18 lutego, godz. 9.00) Rady Gminy Żagań. Radni chcą podjąć decyzję o zamiarze likwidacji klas 4-6 w czterech szkołach. Rodzice zapowiedzieli pikietę pod urzędem. – Nie będzie miejsca, bo zastawię wejście i salę kwiatami – żartuje wójt.

 To nie zniechęca rodziców.

   – Na piątkową sesję przyjedzie nasza delegacja. Chcemy zabrać głos w obronie szkoły, która jeszcze rok temu była remontowana i rozbudowana – mówi Marzena Kowal, radna i jednocześnie sołtys Rudawicy, wsi, z której dzieci uczęszczają do szkoły w Trzebowie.

 – Chcemy zapytać wójta, po co rozbudowywał szkołę i pozyskiwał pieniądze na coś, co ma być zlikwidowane. Wydano bagatela 600 tys. zł! – denerwuje się K. Kurowska.  – Dlaczego robi to po wyborach? Dlaczego nie było o tym wcześniej mowy?

 

W błoto

W gminie Szprotawa jest podobnie. Franciszek Sitko, ubiegający się o reelekcję, podczas debaty wyborczej w grudniu, zapewniał, że w budżecie nie brakuje pieniędzy na oświatę. Nie wspominał, że trzeba będzie ją reorganizować. Jego następca, Józef Rubacha, zrzuca winę na F. Sitko. Ale sam też podczas kampanii nie wspominał o konieczności zmian w szkolnictwie.

– Poprzednik zostawił mi określony budżet i teraz trzeba podejmować takie, a nie inne działania. Pieniędzy na oświatę starczy do września tego roku – mówi Rubacha. 

Tymczasem w zagrożonych trzech szkołach, w Lesznie Górnym, Siecieborzycach i Długiem, przez dwa minione lata wykonano wiele inwestycji. Dokładała do nich gmina. Powstawały boiska wielofunkcyjne, place zabaw, remontowano dachy i wymieniano okna  (patrz ramka obok).  Jak się okazuje, pieniądze mogą pójść w błoto.

Inwestycje w 2009 i 2010 roku w szkołach zagrożonych likwidacją:

Długie – remont dachu za 100 tys. zł, wymiana okien za 200 tys. zł, budowa boiska wielofunkcyjnego za 300 tys. zł, plac zabaw za 120 tys. zł.

Siecieborzyce – plac zabaw za 60 tys. zł, boisko wielofunkcyjne za 240 tys. zł.

Dzietrzychowice – remont dachu za 100 tys. zł, naprawa boiska za 3 tys. zł, wymiana okien za 50 tys. zł.

Leszno Górne – budowa boiska wielofunkcyjnego za 335 tys. zł, plac zabaw za 123 tys. zł, wymiana okien za 97 tys. zł.

Trzebów – dobudowa oddziału przedszkolnego, stołówki i kuchni za ok. 600 tys. zł.

Napisz komentarz »