REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Ludzie, wydarzenia, Sport, Wasze sprawy

Basen z hipoteką

Opublikowano 10 lutego 2011, autor: Piotr Piotrowski

Kolejny kredyt zaciągnąć musi spółka Pałac Książęcy, żeby zapłacić za budowę centrum sportu i rekreacji w Żaganiu. Brakuje 5 mln zł. Zabezpieczeniem będzie nowo otwarty basen.

Budowa krytej pływalni, kortów tenisowych, sali do squasha i modernizacja stadionu przy ul. Kochanowskiego w Żaganiu pierwotnie miały kosztować 19 mln zł. Jak zaznacza Lesław Sobótko, inspektor nadzoru budowlanego tej inwestycji, projektanci popełnili błędy i trzeba było skorygować plany. Ponadto, aby centrum mogło efektywniej zarabiać, Andrzej Pilimon, prezes spółki, zalecił kolejne zmiany w projekcie. Choć na październikowej sesji radni przyznali dodatkowe pieniądze na ten cel, dziś już wiadomo, że inwestycja pochłonęła znacznie więcej, niż zakładano, bo aż 23 mln zł. Spółka spłaca już kredyt, jaki zaciągnęła w ubiegłym roku – 11 mln zł. A teraz zmuszona jest wziąć kolejny, na 5 mln zł. Spłata pierwszego kosztuje Pałac Książęcy 100 tys. zł miesięcznie. Na drugi właśnie ogłoszono przetarg. Prezes zapewnia, że spółka poradzi sobie ze spłatą zadłużenia. – Nie mieliśmy wyjścia, musimy sięgnąć po kredyt. W końcu miasto nie może finansować całej inwestycji – przyznaje.

 

60 tys. zł miesięcznie

– Dziennie z krytej pływalni korzysta ok. 700-1000 osób, ale zaznaczam, że jest to okres ferii. Trudno powiedzieć, czy taka frekwencja się utrzyma. Spółka ma też zyski z wynajmu hali sportowo-widowiskowej oraz bocznego boiska ze sztuczną nawierzchnią, które jest oblegane przez drużyny z całego regionu – wylicza prezes. Ale o konkretnych kwotach nie chce rozmawiać, zarzekając się, że to zbyt szybko. Miesięczny koszt utrzymania krytej pływalni wyniesie ok. 60 tys. zł. Tyle pochłonie zużycie energii, ogrzewania i wody. W lecie to będzie mniej, w dodatku budynek czerpie ciepło z solarów zamontowanych na dachu. Sobótko ma nadzieję, że centrum będzie się bilansować. 

Pilimon zaznacza, że spółka będzie mogła liczyć na większe zyski po otwarciu wiosną i latem kolejnych atrakcji przy ul. Kochanowskiego – kortów tenisowych, sali do squasha oraz stadionu, na którym będą grali m.in. drugoligowi Czarni Żagań. 

Napisz komentarz »