REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Ludzie, wydarzenia, Samorząd

Tłuste pensje wójtów i burmistrzów

Opublikowano 13 stycznia 2011, autor: Marta Czarnecka

Ponad 12 tys. zł zarabiają miesięcznie Tomasz Niesłuchowski, wójt gminy Żagań i Bogdan Bakalarz, burmistrz Lubska. To rekordziści, ale pozostali wójtowie i burmistrzowie też nie mogą narzekać. Średnia pensja na tym stanowisku w obu powiatach to ponad 9 tys. zł. A do tego służbowe auto, telefon, trzynastka i ryczałt na prywatny samochód.

Na pensje burmistrzów i wójtów dziewiętnastu gmin powiatu żarskiego i żagańskiego wydajemy rocznie ponad 2,1 mln zł. Co trzeci z nich zarabia ponad 10 tys. zł miesięcznie. Rekordzistą jest Tomasz Niesłuchowski, wójt gminy Żagań, który miesięcznie inkasuje 12 tys. 100 zł. – Nie skamlałem o te pieniądze. Po prostu radni tak zdecydowali. Wiem, że jesteśmy na świeczniku i nasze pensje zawsze będą wzbudzały emocje, ale ja nie mam wyrzutów sumienia. Gdyby porównać to do pensji kierownika apteki, to wcale nie jest tak dużo. A w wyborach każdy może wystartować – kwituje T. Niesłuchowski. Poza pensją wójt – podobnie jak większość włodarzy – może korzystać także ze służbowego samochodu, telefonu komórkowego, a na swoje prywatne auto ma ryczałt, który może wykorzystać na przykład na dojazdy do pracy. – To jest 300 km miesięcznie. A gmina ma 50 km w jedną stronę. Wystarczy przejechać trzy razy tam i z powrotem i po ryczałcie – mówi wójt.

Na drugim miejscu jest Bogdan Bakalarz, burmistrz Lubska, z miesięczną pensją 12 tys. 80 zł, a tuż za nim Józef Rubacha, burmistrz Szprotawy, który zarabia 11 tys. 515 zł.

 

Plus 40 procent pensji

Pensje wójtów i burmistrzów składają się z czterech elementów: wynagrodzenia zasadniczego (od 4,2 tys. zł do 5,8 tys. zł) i dodatków – specjalnego, funkcyjnego (od 500 zł do 2 tys. 100 zł) i za wysługę lat (od 920 zł do 1 tys. 200 zł). Radni uchwałą mogą decydować na przykład o wysokości dodatku specjalnego, który jest procentowy i wyliczany z sumy wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. W większości gmin – Iłowej, Niegosławicach, Brzeźnicy, Tuplicach czy Brodach taki dodatek wynosi 20 procent. Najwyższe dodatki specjalne – 40 procent wynagrodzenia – radni przyznali Sławomirowi Kowalowi, burmistrzowi Żagania – 2 tys. 960 zł, B. Bakalarzowi – 3 tys. 120 zł, T. Niesłuchowskiemu – 3 tys. 120 zł i Małgorzacie Sendeckiej, burmistrzowi Małomic – 2 tys. 640 zł.

– Dotychczasowy zastępca pani burmistrz został wicestarostą i odszedł z urzędu. Pani burmistrz podjęła decyzję, że sama zajmie się wszystkim, więc uchwaliliśmy podwyżkę, bo przejęła wszystkie obowiązki. Właściwie to jest dla nas nawet oszczędność – tłumaczy Józef Chuchra, przewodniczący Rady Miasta w Małomicach. Czy radni obniżą pensję burmistrza, gdy znajdzie się nowy zastępca? – Na razie takiej sytuacji nie przewidujemy – mówi J. Chuchra.

W Żaganiu radni nie byli jednogłośni. Mimo to zdecydowali podnieść dodatek specjalny burmistrzowi z 37 do 40 procent, dzięki czemu jego pensja wzrosła o 220 zł. – Przez cztery lata burmistrz nie dostał podwyżki, a swoją pracą na rzecz miasta i jego mieszkańców pokazał, że mu się ona należy – komentuje radny Andrzej Łukasiewicz. 

Po 35 procent dodatku mają Wacław Maciuszonek, burmistrz Żar – 2,5 tys. zł i J. Rubacha – 2 tys. 695 zł. Bez dodatków burmistrzowie i wójtowie zarabialiby średnio po 4 tys. 500 zł.

 

Przyczajony burmistrz, ukryty staż

W żadnym urzędzie w obu powiatach informacja o zarobkach burmistrza nie jest tak strzeżona, jak w Żaganiu. Burmistrz robi wszystko, żeby przeciętny mieszkaniec miasta nie połapał się w jego wynagrodzeniu. Na stronie urzędu opublikowane zostały dwie uchwały dotyczące wynagrodzenia burmistrza, ale żadna nie daje pełnej informacji o zarobkach S. Kowala. W uchwałach nie wspomniano, że poza wynagrodzeniem zasadniczym – 5 tys. 500 zł, dodatkiem funkcyjnym – 1 tys. 900 zł i podwyższonym niedawno dodatkiem specjalnym – 2 tys. 960 zł, burmistrz otrzymuje także dodatek za wysługę lat – ponad 930 zł. Dla niektórych mieszkańców Żagania taka kwota to miesięczna pensja. Może dlatego Paweł Lichtański, zatrudniony niedawno ponownie na stanowisku rzecznika prasowego burmistrza, próbował wszystkimi siłami utrudnić dostęp do tej informacji. Grał na zwłokę, przestał odbierać telefony, a w końcu – kiedy poszliśmy do urzędu –  poinformował, że na pytanie o zarobki burmistrza odpowie mieszkańcom Żagania „w ciągu ustawowych 14 dni”.

Dobrze, że w ratuszu są urzędnicy, którzy znają przepisy i wiedzą, że informacja o zarobkach burmistrza nie może być tajemnicą. Bez problemu ustaliliśmy, że staż pracy burmistrza to 17 lat, a w związku z tym do jego pensji trzeba dodać jeszcze 935 zł. S. Kowal zarabia więc ponad 11 tys. 290 zł, a nie jak można wnioskować z uchwał – 10 tys. 360 zł.

– Rzeczywiście, dla jasności uchwała powinna zawierać wszystkie składniki wynagrodzenia. Jako przewodniczący rady, będę w przyszłości o to zabiegał – skomentował Daniel Marchewka, przewodniczący Rady Miejskiej w Żaganiu.

Dodajmy, że we wszystkich pozostałych 18 gminach powiatu żarskiego i żagańskiego, uchwały dotyczące pensji wójtów i burmistrzów zawierają wszystkie cztery składniki wynagrodzenia.

Zarobki burmistrzów i wójtów powiatu żarskiego i żagańskiego12 tys. 100 zł
Tomasz Niesłuchowski – wójt Gminy Żagań12 tys. 080 zł
Bogdan Bakalarz, burmistrz Lubska

11 tys. 515 zł
Józef Rubacha, burmistrz Szprotawy

11 tys. 290 zł
Sławomir Kowal, burmistrz Żagania

10 tys. 972, 50 zł
Wacław Maciuszonek, burmistrz Żar

10 tys. 420 zł
Ryszard Klisowski, wójt Przewozu

10 tys. 220 zł
Małgorzata Sendecka, burmistrz Małomic

9 tys. 280 zł
Jan Bieniasz, burmistrz Łęknicy

8 tys. 976 zł, Helena Sagasz, burmistrz Jasienia

8 tys. 890 zł
Wiesław Polit, wójt Gminy Żary

8 tys. 780 zł
Marek Szylińczuk, wójt Gminy Niegosławice

8 tys. 681 zł
Michał Morżak, wójt Lipinek Łużyckich

8 tys. 260 zł
Adam Gliniak, burmistrz Iłowej

8 tys. 240 zł
Tadeusz Rybak, wójt Tuplic

8 tys. 240 zł
Jerzy Adamowicz, wójt Gminy
Brzeźnica

7 tys. 680 zł
Zdzisław Płaziak, burmistrz Gozdnicy

7 tys. 428 zł
Anita Staszkowian, wójt
Gminy Wymiarki

7 tys. 121 zł
Marek Iwlew, wójt Gminy Trzebiel

6 tys. 312 zł
Ryszard Kowalczuk, wójt Gminy Brody

 

Napisz komentarz »