REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Ludzie, wydarzenia

Co zdrożeje?

Opublikowano 06 stycznia 2011, autor: (pg)

Wielu z niepokojem przywitało 2011 r. Nie bez powodu, bo zdrożeją niemal wszystkie towary i usługi. Wyższe będą również podatki i stawki ubezpieczeniowe.

Na kilka dni przed Nowym Rokiem, na wielu stacjach litr benzyny przekroczył magiczną granicę 5 zł. Rosnące ceny paliw to wyższe koszty transportu, a to niesie za sobą nieuchronne podwyżki wszystkich towarów i usług. Dodatkowo od 1 stycznia podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 do 23 proc. Zmieniły się też inne stawki, np. zamiast obniżonych 3 i 7 proc. wprowadzono 5 i 8 proc. VAT obejmuje większość towarów i usług, podwyżek można spodziewać się więc na każdym kroku.

 

Żywność, leki i ubrania

Od Nowego Roku wzrósł VAT na żywność nieprzetworzoną. Drożej płacimy za jajka, mięso, świeże warzywa. W ślad za drożejącymi owocami, w górę pójdą ceny przetworów, mrożonek i soków. Mniejszy VAT na żywność przetworzoną nie będzie mógł zatrzymać wzrostu cen chleba czy wędlin, bo będą droższe surowce. Na przykład mąka w pół roku podrożała już o blisko 50 groszy. Wzrost podatku VAT na piwo sprawi, że puszka podrożeje średnio o 2-3 grosze, a może nawet o 5-10 groszy, bo sprzedawcy lubią zaokrąglać ceny w górę. Podrożeją również leki, bo apteki raczej nie zechcą ponosić kosztu rosnących obciążeń podatkowych.

Na pewno w tym roku wzrosną ceny ubrań, bo bawełna podrożała w kilka miesięcy już o blisko 90 proc. Słono trzeba będzie zapłacić za ubranka dla dzieci, bo stawka VAT wzrasta z 7 do 23 proc.

 

Prąd i woda

Droższa będzie energia, bo prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał zgodę na podwyższenie taryfy przez operatora Enea. W rezultacie za prąd zapłacimy więcej o około 7 procent. W całym regionie droższa będzie też woda. Na przykład w Żaganiu cena za 1 metr sześcienny wzrasta o 30 groszy (z 2,78 do 3,08 groszy), a ścieków – o 1,39 zł (z 4,71 do 6,10 zł). To oznacza, że rodzina średnio zużywająca miesięcznie 10 m sześć. zapłaci o 33 złote więcej (jej rachunek wzrośnie z 75 zł do 108 zł).

 

Podatki i opłaty

Rosną stawki podatków i opłat lokalnych. Maksymalne na 2011 r., ogłoszone przez ministra finansów, są o 2,6 proc. wyższe od tych z 2010 r. Od tego roku, w Żaganiu za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy 0,63 zł (do tej pory 0,61 zł), a pomieszczenia, w którym prowadzimy działalność gospodarczą – 20 zł (19,46 zł).  Za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy z kolei 0,73 zł (0,7 zł). W Żarach stawki podatkowe nie ulegną zmianie.

Więcej zapłacą przedsiębiorcy. Minimalna (obniżona) składka ubezpieczenia społecznego wynosiła do tej pory 395,10 zł, teraz będzie to 415,80 zł. Wstępne zapowiedzi wskazują również na drastyczną podwyżkę zwykłej składki ubezpieczenia, ale szczegóły poznamy dopiero 20 kwietnia.

Od lipca 2011 r. wejdzie system elektronicznego poboru opłat dla ciężarówek za przejazdy po autostradach, drogach ekspresowych i wybranych drogach krajowych. Koszt przejechania jednego kilometra ma wzrosnąć aż do 46 gr (obecnie 8 gr).

 

Płace nie nadążą

W tym roku polisy ubezpieczeniowe dla kierowców wzrosły nawet o jedną piątą, tymczasem ubezpieczyciele przyznają, że już w pierwszych miesiącach roku czeka nas dalsza fala podwyżek. W przypadku OC będzie to wzrost nawet o 30 proc. Więcej zapłacimy też za nieobowiązkowe samochodowe AC oraz ubezpieczenie mieszkań i domów. Drastycznie obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy, bo z 6 tys. 395,7 zł do 4 tys.

Za galopującymi cenami nie nadąży wzrost naszych płac. Minimalna, a taką otrzymuje niemało osób w regionie, od 1 stycznia zwiększyła się z 1.317 zł do zaledwie 1.386 zł. W marcu na symboliczną podwyżkę świadczeń mogą liczyć emeryci i renciści – świadczenia wzrosną o 2,7 procent.

Napisz komentarz »