REKLAMA

Zdrowie

Znów będą szczepić

Opublikowano 12 października 2013, autor: Teresa Giecold

Uczennice większości gmin z powiatu żarskiego zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi powodującego raka szyjki macicy.

– Szczepienia przeciw wirusowi HPV, powodującemu raka szyjki macicy, mogą rozpocząć się jeszcze pod koniec października – mówi Jolanta Dankiewicz z żarskiego Starostwa Powiatowego. Szczepione będą uczennice klas I i II szkół ponadgimnazjalnych, czyli 1000 dziewcząt. – W zeszłym roku z powodu złej sytuacji finansowej nie prowadziliśmy tego programu, ale w tym obejmiemy nim dwa roczniki – 1995 i 1996 – dodaje J. Dankiewicz.

Koszt trzech dawek szczepionki, czyli ok. 300 zł za osobę, poniosą poszczególne gminy, z których pochodzą uczennice, natomiast pieniądze na zaszczepienie, jego organizację i edukację w szkołach wyłoży starostwo. Uczennice nie będą za nic płaciły, a szczepienie będą się odbywały w poradni ginekologicznej przy ul. Skarbowej w Żarach oraz przy ul. Poznańskiej w Lubsku.
– Niestety, ze względów finansowych, nie wszystkie gminy z powiatu przystąpiły do naszego projektu, w tym Lubsko, Jasień i Przewóz – wylicza J. Dankiewicz. – Oczywiście, ich rodzice mogą na własną rękę zakupić szczepionki w podobnej cenie.
Szczepienie nie jest obowiązkowe, to rodzice uczennic decydują.
– Ceny szczepionek znacznie spadły, jeszcze kilka lat temu kosztowały ponad 800 zł. Tak się stało dzięki popularyzacji programu, do którego znacznie przyczynił się nasz powiat – cieszy się starosta Marek Cieślak. I zachęca do szczepień nie tylko uczennice. – To jest oferta także dla dorosłych kobiet, wystarczy, że zgłoszą się do ZOZ-u w Szpitalu na Wyspie – podpowiada.

Napisz komentarz »