REKLAMA

Samorząd

Radni podnieśli nam ceny

Opublikowano 06 maja 2022, autor: nk

30 zł od osoby zapłacimy za odpady w Żarach – tak zdecydowali żarscy radni na piątkowej sesji (29.04.).

Aż o 25 proc. wzrosną opłaty za śmieci w Żarach. Za podwyżkami zagłosowało 12 radnych. Wśród nich Piotr Czerwiński, który zgłosił później, że się pomylił i chciał zagłosować przeciw. Pozostali radni, którzy poparli podwyżki, to: Marian Popławski, Bogdan Hadryś, Zbigniew Żychowski, Aleksander Słowikowski (wszyscy Forum Samorządowe), Dawid Polok, Robert Dziadul, Magdalena Lenczyk, Grzegorz Chmielewski, Dominika Rezlerska, Arkadiusz Lis i Łukasz Rubczyński (Dobre Miasto Lepszy Powiat). To oni zdecydowali, że nasze portfele będą chudsze nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Drenaż portfeli

Rachunek czteroosobowej rodziny wzrośnie o 24 zł miesięcznie, a to oznacza, że rocznie trzeba będzie zarezerwować na śmieci o 288 zł więcej. Do tej pory za odpady mieszkańcy Żar płacili 24 zł od osoby, co dawało w przypadku 4-osobowej rodziny 96 zł miesięcznie i 1 tys. 152 zł rocznie. Teraz rocznie zapłacą 1 tys. 440 zł.

Urzędnicy wyliczający stawki zaklinają się, że ceny za odpady powinny być jeszcze wyższe i wynosić 32 zł od osoby. Brakujące 2 zł ma dopłacić budżet miasta.

Burmistrz nie pomoże

Najbardziej na podwyżkach ucierpią rodziny wielodzietne, bo ich rachunki wzrosną najmocniej. Jak przyznała na sesji Danuta Madej, burmistrz Żar, obecnie nie ma żadnego pomysłu na to, żeby tym rodzinom ulżyć. Rodzina z 5 dzieci płaci obecnie 168 zł miesięcznie, a po podwyżce będzie to 210 zł, czyli o 42 zł więcej. Tym samym opłata roczna wzrośnie do 2 tys. 520 zł, czyli aż o 504 zł więcej niż do tej pory. Nowe stawki będą obowiązywać od sierpnia.

Napisz komentarz »