REKLAMA

Gospodarka

Będą nowe lofty

Opublikowano 06 maja 2022, autor: bj

Nowe życie zyskać ma w końcu budynek nazywany żarskim Kremlem. Powstać tam mają mieszkania. Podobnie jak na dawnej chirurgii przy ul. Bohaterów Getta.

Właściciela zmienił budynek, w którym jeszcze kilkanaście lat temu funkcjonowało Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach. Kupiła go firma Janbud i zamierza w nim urządzić loftowe mieszkania

– Potwierdzam, że jesteśmy właścicielem budynku. Kupiliśmy go pod koniec 2021 r. Pewną wizualizację, co do jego przyszłości, już  mamy. Na 99 proc. będzie to mieszkaniówka, ale na razie, dokąd nie mamy załatwionych formalności, nie chciałbym potwierdzać tego do końca – mówi Piotr Kamiński z żarskiego Janbudu.

Budynek przy pl. Łużyckim 1, nazywany potocznie Kremlem, w 2010 r. za 992 tys. zł sprzedało Starostwo Powiatowe. Nowi właściciele zapewniali, że chcą w niego inwestować, ale przez lata były wykonywane tylko bieżące naprawy.

W 2019 r. pojawiła się oferta sprzedaży Kremla. Za 2 mln zł. Z oferty wynikało, że budynek ma 4 piętra i 48 pokoi. I że całość liczy nieco ponad 1 tys. 500 mkw., a stoi na działce o powierzchni niespełna 1 tys. 300 mkw. Do sprzedaży nie doszło.

W 2021 r. właściciele mieli proces sądowy z sąsiadem. Chodziło o drogę, a w zasadzie wjazd, do którego prowadzi brama od strony ul. Bohaterów Getta – zarówno do Kremla, jak i do dawnego sklepu meblowego.

Teraz jest szansa, że budynek odżyje.

– Na razie zleciłem tam prace porządkowe. Usuwamy między innymi bardzo duże ilości odchodów po gołębiach – mówi P. Kamiński.

Firma przymierza się jednak do poważnej inwestycji. 

– Za miesiąc chcemy złożyć dokumentację związaną z pozwoleniem na budowę – wyjaśnia P. Kamiński

 Chirurgia też

Pojawiają się nieoficjalne informacje o innym budynku, który również ma posłużyć pod stylowe mieszkania. Chodzi o dawną siedzibę oddziału chirurgii przy ul. Bohaterów Getta.

Do sprzedaży budynek wystawił Szpital na Wyspie, czyli jego obecny właściciel, już w 2018 r. Wówczas za niemal 1 mln 700 tys. zł. Ale nikt nie złożył formalnej oferty. Teraz przymiarki do niego robi Starostwo Powiatowe w Żarach, które jest założycielem i właścicielem spółki Szpital na Wyspie.

– W połowie maja zaplanowana jest wizyta u notariusza, gdzie chcemy wprowadzić takie zmiany w statucie szpitala, które pozwolą na przekazanie lub zbycie nieruchomości na rzecz Starostwa Powiatowego. Chodzi o to, żeby do sprzedaży przygotować zarówno budynek, jak i działkę w jego sąsiedztwie – tłumaczy Józef Radzion, starosta żarski.

Dawną chirurgią ma być zainteresowana żarska firma budowlana. P. Kamiński zaprzecza, że chodzi o Janbud.

– O tym budynku z kimś kiedyś rozmawiałem, ale to w roli doradcy, nie kupującego. Nie wyrażaliśmy chęci jego kupna – ucina pytania.

Napisz komentarz »