REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

To koniec 105 Szpitala w Żaganiu? Przejmie nas Bolesławiec?

Opublikowano 06 maja 2022, autor: jb

Czy szpital w Żaganiu nadal pracować będzie z lekarzami i pod szyldem 105. Szpitala Wojskowego? Ostre negocjacje trwają.

Ruszyły rozmowy w tej sprawie przy udziale przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowa oraz wojewody.

Przypomnijmy. Żagańskie starostwo, jako właściciel budynków szpitala przy ul. Żelaznej, rozważa wypowiedzenie umowy 105. Szpitalowi na prowadzenie usług w Żaganiu. Możliwe  jest utworzenie w mieście filii szpitala z Bolesławca. Żagański starosta powołuje się na to, że mieszkańcy są niezadowoleni z usług obecnego szpitala.

Zaniedbania w leczeniu

W Żaganiu nie ma już oddziału chirurgicznego czy ginekologii i oddziału noworodkowego, mówi się o tym, że nie działa tzw. chirurgia jednego dnia, choć takie były zapewnienia. W tym roku nie działają też poradnie neurologiczna, ortopedyczna, ostatnio też dermatologiczna, a endokrynologiczna już od dawna.

105  Szpital i starostwo mają umowę do końca 2024 roku, choć można ją rozwiązać z sześciomiesięcznym terminem wypowiedzenia. Nieoficjalnie mówi się, że starostwo mogłoby złożyć takie wypowiedzenie w czerwcu, by sześć miesięcy zakończyło się wraz z końcem tego roku. Wypowiedzenie umowy nie jest w gestii Rady Powiatu, tylko samego Zarządu powiatu.

Rozmowy trwają. W ubiegłym tygodniu spotkali się przedstawiciele 105 szpitala, starostwa, NFZ w Zielonej Górze i Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Obie strony zaprezentowały swoje argumenty. Cały czas jest wola, żeby się porozumieć, choć żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Jesteśmy gotowi do kolejnych rozmów – mówi wicestarosta Anna Michalczuk. -Wiem, że wojewoda też chce uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. Dla nas najważniejsze jest zapewnienie opieki medycznej pacjentom. Ważne są też poradnie tutaj na miejscu. Z powodu covidu wielu ma zaniedbania w leczeniu i takie usługi są po prostu potrzebne- dodaje.

Dowiozą lekarzy?

Pomysłem starostwa jest współpraca ze Szpitalem św. Łukasza w Bolesławcu, w Żaganiu mogłaby powstać jego filia.

W Bolesławcu funkcjonują oddziały; neurologiczny, chorób wewnętrznych, ginekologiczno – położniczy, neonatologiczny, anestezjologiczny, chirurgiczny, chorób zakaźnych, pediatryczny oraz SOR. Szpital prowadzi także 11 poradni specjalistycznych (chirurgii ogólnej, diabetologiczna, ginekologiczno – położnicza, neonatologiczna, ortopedyczna, urologiczna, chorób zakaźnych, gastroenterologiczna, nadciśnienia tętniczego, onkologiczna i laryngologiczna). Na razie nie wiadomo jeszcze, które miałyby działać w Żaganiu. Wiadomo jednak, że szpital z Bolesławca miałby zaoferować zatrudnienie przynajmniej części obecnej kadry szpitala w Żaganiu, a pozostałe miejsca wypełnić swoimi pracownikami.Gdyby jednak ktoś potrzebował dojechać na inne badania do Bolesławca, to z Żagania musiałby pokonać ok. 50 km, a nie ok. 10 km, ile jest do Żar.

Faworyzują Żary

Na wszelkie nowe oddziały czy poradnie szpital musiałby mieć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ umowę i kontrakty ma, ale ze 105. Szpitalem.

– Mogę potwierdzić jedynie, że takie spotkanie obu stron, m.in. w obecności dyrektor oddziału NFZ, się odbyło. Każda ze stron przedstawiła swoje stanowisko, ale nie robiono żadnych uzgodnień – mówi Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ w Zielonej Górze. – Gdy nie ma jeszcze żadnych rozstrzygnięć, ciężko mówić o konsekwencjach, bo są one uwarunkowane wieloma rzeczami. Uczestniczymy w rozmowach, ale nie zajmujemy stanowiska. Jak będą podjęte decyzje, wtedy będziemy mogli odnieść się do punktów planu zakupu świadczeń. Wtedy będziemy wiedzieć, jakie świadczenia nam znikają, jakie są  potrzebne.  Naszym zadaniem jest zabezpieczenie opieki medycznej dla mieszkańców na odpowiednim poziomie.  -dodaje.

W rozmowach starostwo zwraca umowę na to,  że prowadzi remonty budynku szpitala, a władze szpitala zamykają w Żaganiu kolejne oddziały. Mówi się też o tym,  że powiat, jako właściciel budynku, nie ma obecnie swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej ani zarządzie szpitala, przez co ma być faworyzowany szpital w Żarach

Kolejne rozmowy obu stron mają  być jeszcze w maju.

Było mało pacjentów

Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Już w trakcie majówki gruchnęła informacja, że w Żaganiu zamknięto już otwarty niedawno (w połowie kwietnia) pododdział wewnętrzny, który powrócił do pracy po przerwie związanej z pandemią. Usłyszeliśmy, że 105. miał zamknąć ten oddział ze względu m.in. na braki kadrowe. W środę, 4.05. oddział powrócił jednak do pracy.

-Pododdział chorób wewnętrznych w Żaganiu funkcjonuje normalnie. W ostatnich dniach faktycznie na 2 piętrze nie było pacjentów, z powodu zmniejszonej ich ilości na oddziale. – zapewnia Monika Kogut,  kierownik działu organizacyjno-prawnego Szpitala.

– Skończyła się majówka i pacjenci znowu leżą na obu piętrach, bez zmian. -mówi Marek Femlak, z-ca komendanta szpitala. – Oddział pulmonologii i chorób wewnętrznych to jest integralny oddział, z racji tego, że chcieliśmy wprowadzić więcej łóżek internistycznych, jest on częściowo na kolejnym piętrze .

M. Femlak zapewnia też, że szpital pracuje na pełnych obrotach. – Od wtorku (10.05.) pracę wznawia poradnia ortopedyczna, jest już podpisana umowa z lekarz dermatolog, która też będzie przyjmować w Żaganiu. Poprzednia pani doktor przeszła na emeryturę, stąd wstrzymane przyjęcia – mówi. – Dwa piętra pulmonologia z interną normalnie pracują. Laryngologia operuje, tak samo okulistyka. Szpital pracuje pełną parą. Staramy się jeszcze o przyjęcia pielęgniarek. Wiadomo, że jak jest dużo łóżek, to potrzeba więcej osób do ich zabezpieczenia.  -dodaje.

Ponad 2 mln zł ma zaplanowane starostwo na remonty budynku szpitala. Prace trwają.  Czy w przyszłym roku budynek będzie już filią innego szpitala?

Napisz komentarz »