REKLAMA

Samorząd

Radna z wyrokiem

Opublikowano 06 maja 2022, autor: nk

Anna Słodkowska, radna Koalicji Obywatelskiej z Żar skazana na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok nie jest prawomocny.

Żarski sąd skazał Annę Słodkowską, radną Żar na więzienie w zawieszeniu. Do tego skazana ma zapłacić grzywnę w wysokości 2 tys. 100 zł i pokryć koszty sądowe. Wyrok nie jest prawomocny.

Zamiana

Sprawa dotyczy zamiany mieszkania komunalnego przez radną w 2012 . z innym najemcą. A Słodkowska była oskarżona o to, że wprowadziła w błąd członków Społecznej Komisji Mieszkaniowej w Żarach i urzędników Urzędu Miasta poprzez niepodanie, że w trakcie ubiegania się o lokal komunalny jest właścicielem innego lokalu i  w ten sposób bezprawnie uzyskała lokal komunalny o wartości 195 tys. zł działając na szkodę Gminy Żary.

Wyrok

Rozprawa trwała od sierpnia 2021 roku, a 26 kwietnia żarski Sąd wydał wyrok.

Jak czytamy w wyroku, sąd uznał Annę Słodkowską winną tego, że w 2012 r. działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Gminę Żary w ten sposób, że pomimo nie wykazania faktycznej sytuacji majątkowej, przez co nie spełniała przesłanek dochodowych do otrzymania lokalu komunalnego, ubiegała się o mieszkanie komunalne należące do gminy i zawarła umowę najmu lokalu komunalnego. Jak stwierdza sąd – spowodowała negatywne skutki w postaci pozbawienia możliwości przydziału lokalu komunalnego osobom ubiegającym się o lokal oraz uzyskała nienależną bonifikatę  171 tys. 200 zł.

Więzienie

Za to przestępstwo Sąd zdecydował się wymierzyć radne karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

– Nie jestem zaskoczony tym wyrokiem. Wiedzieliśmy, że postępuje nieuczciwie. Satysfakcji nie mam żadnej, bo to dla radnych niekomfortowa sytuacja, natomiast jest to przyznanie racji, że tak radni nie powinni postępować. Dla pani Słodkowskiej to jest przykra sprawa i jej trochę współczuję – komentuje Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Skazana nie chce komentować wyroku sądu, ale się z nim nie zgadza i wystąpi o jego uzasadnienie.

–  W świetle podanych faktów i okoliczności prawnych komentarz wobec takiego wyroku przy tym zarzucie wobec mnie wskutek oskarżenia wniesionego w wiadomych okolicznościach jest zdecydowanie zbyteczny, gdyż każdy średnio rozgarnięty człowiek po analizie tych faktów wyciągnie prawidłowe wnioski – mówi A.Słodkowska.

Haki

Przypomnijmy, że Anna Słodkowska jest opozycją wobec Danuty Madej, burmistrza Żar. Radna pracowała też w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, który jest spółką komunalną i w 100 proc. należy do Burmistrza Miasta Żary. Od samego początku kadencji podkreślała, że w spółce są zbierane na nią tzw. haki. Ostatecznie władze spółki dopatrzyły się nieprawidłowości w zamianie mieszkań, w której uczestniczyła radna. Sprawę zgłoszono do prokuratury, a teraz zapadł wyrok pierwszej instancji.

Napisz komentarz »