REKLAMA

Komunikacja

Chodnika nie będzie

Opublikowano 06 maja 2022, autor: bj

Zasada nie tylko do trzech, ale nawet do czterech razy sztuka nie sprawdziła się w przypadku przetargu na chodnik w Mirostowicach Dolnych (gmina Żary). Wszystko przez drakońskie ceny.

Nie udało się urzędnikom ze Starostwa Powiatowego w Żarach wybrać firmy, która wybudowałaby pierwszy odcinek chodnika w Mirostowicach Dolnych. I to pomimo czterokrotnie powtarzanych przetargów.

Przypomnijmy. Około 700-metrowy odcinek chodnika w Mirostowicach Dolnych w założeniu kosztować miał 260 tys. zł. Cała inwestycja liczyć miała 2 kilometry. Została podzielona na kawałki, żeby wydatki rozłożyć na etapy. Pierwszy fragment miał się zaczynać w centrum wsi, w rejonie świetlicy, w stronę sklepu Dino.

Teraz inwestycja została odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość.

A mieszkańcy czekają na nią od 2006 roku. W szczególności rodzice, którzy obawiają się  o bezpieczeństwo swoich dzieci. Do szkoły uczęszcza około 200 uczniów. Miejscowych, czyli tych, których nie dowozi autobus, jest połowa.

Albo nikt, albo za drogo

Na pierwszy przetarg, w październiku 2021 r., nie wpłynęła żadna oferta. Podobnie było w lutym. Dwa kolejne ogłaszane w marcu i kwietniu zainteresowały wykonawców. Ale zaproponowane przez nich ceny były tak wysokie, że nikt nawet nie myślał, by próbować je poważnie rozważać. Najtańszy wykonawca chciał niemal 4 razy więcej, niż zaplanowali urzędnicy, bo aż 942 tys. zł. Na tyle swoje usługi wyceniła firma Grzegorza Korony, Tandem oczekiwał ponad 1 mln 144 tys. zł, a Meldrosan – 1 mln 222 tys. zł. Czwarty przetarg, który zakończył się 28.04., nie przyniósł przełomu.

– To są ciągle niebotyczne kwoty. Musimy odłożyć tę procedurę na czas, kiedy sytuacja na rynku się uspokoi. W tej chwili, firmy budowlane swoje oferty kalkują bardzo asekuracyjnie z górką na możliwą podwyżkę cen – komentuje Józef Radzion, starosta.

Mieszkańcom Mirostowic Dolnych przyjdzie uzbroić się w cierpliwość. Tak jak to robią od kilkunastu lat.

Napisz komentarz »