REKLAMA

Kultura, Oświata

Przedszkole do wyburzenia

Opublikowano 06 maja 2022, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania nie będą mieli przedszkola w centrum miasta. Od nowego roku szkolnego to przy Wałowej zostanie zamknięte z powodu złego stanu technicznego i braku wymagań przeciwpożarowych.

O losy przedszkola nr 5 przy ul. Wałowej radni pytali na komisji oświaty  Rady Miasta (26.04.).

– Czy planowana jest likwidacja przedszkola od nowego roku szkolnego ? A jeśli tak, to czy  miasto zamierza zapewnić funkcjonowanie takiej placówki w rejonie śródmieścia dla mieszkańców z okolicznych blokowisk? – dociekał radny Tomasz Kwarciński.

Radni usłyszeli, że od września dzieci z Wałowej zostaną przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Nocznickiego.

– Przedszkole przy Wałowej jest najstarszym w mieście. Ma 43 lata – zaznaczył Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta. – To konstrukcja drewniana, ocieplana wełną mineralną i obita płytami pilśniowymi. Przy budowie zakładano, że przedszkole będzie na 12-15 lat. Tymczasem minęło prawie trzy razy tyle. W budynku są też grzyby, co ma wpływ na zdrowie dzieci, szczególnie alergie. Budynek nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. Brakuje hydrantów, awaryjnego oświetlenia, zbyt wąskie są bramy wjazdowe. Podczas przeglądu strażacy byli wręcz przerażeni drewnianą konstrukcją budynku.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Piotr Łoś, pytał, co z pracownikami przedszkola.

– Dlatego stworzyliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5. Pracownicy Przedszkola nr 5 są teraz jego pracownikami. Nikt nie straci pracy. W momencie zamknięcia budynku przy ul. Wałowej przejdą oni wraz z dziećmi do budynku przy ul. Nocznickiego – tłumaczył naczelnik.

Mieszkańcy centrum miasta nie są pocieszeni.

– Rozumiem, że budynek jest w złym stanie, ale w zamian miasto powinno otworzyć przedszkole w innym miejscu, w ścisłym centrum, a nie przenosić dzieci do oddalonego o 2 km budynku szkoły – mówi Joanna Chabiniak.

Napisz komentarz »