REKLAMA

Samorząd

Wrócił konwent

Opublikowano 06 maja 2022, autor: jb

Sołtysi z gminy Niegosławice wznowili prace w swoim konwencie.

Ostatnio na jego czele stał sołtys Mycielina, Waldemar Hołowko. Radny zmarł w kwietniu ubiegłego roku i dopiero w tym roku wybrano nowy zarząd. Z inicjatywy konwentu, która wyszła w ubiegłym roku, właśnie za pośrednictwem W. Hołówki, sołtysom podniesiono diety.

Nową przewodniczącą konwentu wybrano Kamilę Raś, sołtyskę Nowej Jabłony. Do zarządu weszli jeszcze: jako zastępca przewodniczącej Krystyna Witkowska, sołtyska Zimnej Brzeźnicy oraz Piotr Leszko, sołtys Niegosławic, jako sekretarz.

 – Naszym celem jest współpraca ze sobą, radnymi i wójtem. Chcemy spotykać się cyklicznie, rozmawiać na ważne dla nas tematy. Na razie mieliśmy dwa takie spotkania – mówi K. Raś. – Po to odtworzyliśmy konwent, żebyśmy nie byli traktowani jak szeregowi mieszkańcy, tylko mogli ich reprezentować.

K. Raś wróciła też do sytuacji z ubiegłego roku, gdy sołtyska Zimnej Brzeźnicy z powodów zdrowotnych i pandemii nie chciała roznosić deklaracji podatkowych. Wówczas wójt i radni planowali wybrać dla wsi nowego inkasenta.

– Robimy na wsiach to, co możemy na miarę naszych możliwości. Chodzi nam o kontekst tamtych wypowiedzi. Po próbie wprowadzenia nowego inkasenta pojawiły się głosy, że sołtysi są leniwi albo że płacąc sołtysom, naraża się gminę na koszty – wspomina. I zastrzega: – Nie chcielibyśmy więcej takiej retoryki.

Jako przewodnicząca konwentu K. Raś przed radnymi przemawiała po raz pierwszy w piątek, 29 kwietnia.

– Prosiłabym, żeby przewodniczący uwzględnił, że sołtysi są osobami pracującymi, żeby chociaż niektóre sesje mogły być popołudniami. Zwracają na to uwagę też mieszkańcy, że chcieliby mieć możliwość przyjść i posłuchać obrad – mówiła.

Napisz komentarz »