REKLAMA

Samorząd

Ze sceny na fotel dyrektora

Opublikowano 06 maja 2022, autor: Piotr Piotrowski

Andrzej Kajfasz został nowym dyrektorem Szprotawskiego Domu Kultury.

Następca Teresy Zimy objął stanowisko z początkiem maja. Ma 33 lata, studiował turystykę i rekreację na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Kocha podróże, ale jeszcze bardziej muzykę – od 14 lat śpiewa w łemkowskim zespole Nadija, który gra mieszankę rocka, folku i reggae, zarówno w języku polskim, łemkowskim jak i ukraińskim.

W ostatnich latach skupił się na własnej działalności – wraz z żoną Anną najpierw prowadził w Szprotawskim Domu Kultury restaurację „Na szlaku smaku”, a obecnie – restaurację „Figaro”. Po objęciu posady dyrektora, biznesem pokieruje żona.

– Z domem kultury współpracowałem od wielu lat, zarówno grając na jego scenie z zespołem Nadija, jak i prowadząc restaurację w jego budynku. Mam świadomość, że poprzeczka, jaką zostawiła odchodząca na emeryturę pani Teresa Zima, jest zawieszona bardzo wysoko – mówi „Regionalnej” nowy dyrektor SzDK-u. – Wiele jej inicjatyw, które stały się markowymi imprezami domu kultury, zostanie. Zarówno Szprotawskie Divertimenti, jak i festiwal Ziemia i Pieśń. Na pewno będę chciał wrócić do Dni Szprotawy w formule, która funkcjonowała kilka lat temu – z gwiazdą dla szerszej widowni. Obecnie myślimy nad charakterem takiej imprezy, czekamy na sugestie mieszkańców. Chcemy, aby Dni Szprotawy nie ograniczały się do wieczornego festynu rodzinnego z watą cukrową i dmuchanymi zamkami.

Nowemu dyrektorowi marzy się również nowa siedziba SzDK.

– Od kilku lat gmina stara się o pieniądze na modernizację budynku na placu Mickiewicza, jest dokumentacja projektowa, tylko pieniędzy brak. Jeśli miałbym wybrać między remontem a postawieniem nowej siedziby, wybrałbym to drugie rozwiązanie – podkreśla. – A to dlatego, że obecna sala widowiskowa ma słabą akustykę, pomieszczenia są ciemne, brakuje im przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Jako dyrektor SzDK A. Kajfasz zarabiać będzie ok. 7 tys. zł.  Szprotawską kulturą porządzi przez najbliższe cztery lata.

Napisz komentarz »