REKLAMA

Kultura, Oświata

Strażacka zabawa

Opublikowano 06 maja 2022, autor: jb

Piknik połączony ze zbiórką pieniędzy na nowy wóz zorganizowano przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu (niedziela, 1 maja).

– Cały ten rok jest u nas pod hasłem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w kraju. My po raz pierwszy postanowiliśmy otworzyć naszą jednostką dla całych rodzin. Można obejrzeć nasz sprzęt, wejść na wieżę, zobaczyć, czym na co dzień się zajmujemy, ale też skorzystać z gier i zabaw – mówi komendant Jan Marszałek.

Komenda w Żaganiu szykuje się do zakupu nowego wozu bojowego. Dziś ma dwa auta ciężkie, dwa średnie, auto z wysięgnikiem i pojazdy techniczne.

– Nie da się wymienić wszystkich wozów na raz. Dlatego chcemy wymienić najstarsze auto. Mamy szansę na nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który pomieści 8 tysięcy litrów sprzężonej piany. Łącznie z całym sprzętem wart jest około 1,2 mln zł – mówi komendant.

Auto finansują m.in. komenda główna i wojewódzka PSP, ministerstwo, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Nasz wkład własny wyceniono na 150 tys. zł. Jestem po słowie z samorządowcami naszego regionu i mam od nich zapewnione 75 tys. zł, więc małymi krokami staramy się dozbierać brakującą część – dodaje. – Mamy sprawne auta, ale już nie takie nowe. Rocznie każde wyjeżdża średnio tysiąc razy. Nasze starsze wozy odsprzedajemy ochotniczym jednostkom, bo oni nie zawsze mogą kupić auto za 800 tys. zł, ale za 30 tys. zł już prędzej – mówi J. Marszałek.

Swój sprzęt podczas pikniku prezentowali też strażacy z OSP w Jabłonowie i Jeleninie, był poczęstunek, turnieje piłki nożnej.

– Takiego pikniku jeszcze nie było, a jeżeli przy okazji uda się uzbierać jakąś kwotę, to chociaż tak możemy pomóc strażakom – mówi Ireneusz Szaniawski, jeden ze współinicjatorów pikniku.

Wspólnymi siłami udało się w niedzielę uzbierać 890,18 zł.

Napisz komentarz »