REKLAMA

Wasze sprawy

Żary zagrożone trucizną

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: nk

O możliwości przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu w żarskim powietrzu alarmuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Komunikat o zagrożeniu żarscy urzędnicy umieścili na stronie Urzędu Miasta w Żarach. To oznacza, że sprawa jest poważna. Ostrzeżenie GIOŚ wydał w poniedziałek, 25.04. Dotyczy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Tylko w tym roku w Żarach średnia tej substancji jest o 300 proc. wyższa od średniorocznej normy. Najgorzej było w styczniu, kiedy to zanieczyszczenia przekraczały normę o ponad 1 tys. proc. Oprócz rakotwórczego b(a)p truje nas pył.

– Tylko w marcu mieliśmy 5 dni z przekroczoną normą średniodobową pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Wielu umiera

Drobny pył jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych oraz chorych na choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Pyły zawieszone sieją spustoszenie w naszym organizmie. Mogą powodować udar mózgu, miażdżycę obwodową, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca czy powikłania zakrzepowo-zatorowe. Zanieczyszczenia pyłem powodują zwiększoną śmiertelność. Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie około 40 tys. osób, czyli więcej niż mieszkańców mają Żary.

Napisz komentarz »