REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Samorząd

Super prezes super spółki

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Dwie szprotawskie spółki zostaną połączone w jedną. Będzie nimi kierować jeden prezes – Piotr Ciołka.

Po rezygnacji Jolanty Dobrowolskiej z funkcji prezesa Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji, rada nadzorcza spółki wybrała na jej następcę Piotra Ciołkę, który od półtora roku jest prezesem innej gminnej spółki – Szprotawskiego Zarządu Nieruchomości „Chrobry”, który zarządza m.in. wspólnotami mieszkaniowymi, kąpieliskiem oraz cmentarzem komunalnym. 

Jak się okazuje, odejście Dobrowolskiej tylko przyśpieszyło plan burmistrza Mirosława Gąsika, który od dłuższego czasu zamierzał połączyć obie spółki w jedną. 

– Obie gminne spółki zatrudniają łącznie 80 pracowników i obsługują gminę Szprotawa oraz niektóre gminy sąsiednie. Zatem SzWiK i Chrobry, z przypisanymi im zakresami zadań, z powodzeniem mogą być prowadzone przez jednego doświadczonego menadżera – mówi burmistrz M. Gąsik. – Pan Piotr Ciołka z solidnym wykształceniem, wiedzą oraz wieloletnim i szerokim doświadczeniem od czasu objęcia stanowiska prezesa Szprotawskiego Zarządu Nieruchomościami Chrobry,  dał się poznać jako skuteczny i sprawny menadżer, który potrafi z powodzeniem zarządzać ludźmi i projektami.

Gąsik dodaje, że fuzja ma na celu „zoptymalizowanie pracy i kosztów funkcjonowania obu gminnych spółek”. – Nową jednostkę obsługiwać będą połączone komórki administracji, kadr i księgowości – wymienia Gąsik.  – Aktualnie szacowane są koszty funkcjonowania nowego zakładu – mówi burmistrz. 

 

Spółka jak samograj

Ciołka nie ma też jeszcze, jak zapewnia burmistrz, ustalonego konkretnego wynagrodzenia. W Chrobrym zarabiał ok. 10 tys. zł miesięcznie. 

– Przez półtora roku pracy w Chrobrym, udało się wiele spraw uporządkować, od wymiany starych węglowych kotłowni na gazowe we wspólnotach mieszkaniowych, po wymianę wyeksploatowanych pojazdów ekipy remontowej na nowe, których leasing spłacany jest z wynajmu pomieszczeń spółki – wylicza swoje sukcesy P. Ciołka. – Spółka stała się samograjem. Za ubiegły rok mieliśmy zysk w wysokości 280 tys. zł, o ponad 220 tys. zł wyższy niż rok wcześniej. Dzięki fuzji spółki ze SzWiK-iem, obsługa mieszkańców będzie kompleksowa i sprawniejsza. Wycofujemy się też z planowanych podwyżek cen wody i ścieków. Poprzednia pani prezes planowała podwyżki cen za wodę i ścieki z 5,14 zł i 14,53 zł do odpowiednio 5,71 zł i 16,95 zł za metr sześcienny. Wynikały one ze wzrostu kosztów działalności spółki, spowodowanego inflacją i podwyżką cen energii. Taryfy zostały odrzucone przez Wody Polskie. W tej sytuacji nie będzie podwyżek. Przed nam plan znalezienia około 1,5 mln zł, aby załatać dziurę w budżecie SzWiK-u – mówi Ciołka.

Nowy prezes już wypowiedział umowy z firmami zewnętrznymi na usługi dla SzWiK-u, co da oszczędności około 50 tys. zł rocznie. Zapewnia, że redukcji pracowników nie będzie.

– Dużym ułatwieniem jest to, że siedziby obu spółek są w bliskim sąsiedztwie. Zarząd mieniem komunalnym, wodociągi, kąpielisko oraz cmentarz będą w połączonych spółkach, za to zarządzenie wspólnotami mieszkaniowymi w gestii trzeciej – Lubuskiego SIM, która ma swoją siedzibę w wynajmowanym od nas lokalu, na terenie Chrobrego – dodaje Ciołka. – SIM z kolei powstał po to, aby budować mieszkania w Szprotawie, m.in. w budynku po dawnych zakładach odlewniczych. 

Pięć mieszkań, dom i kilka źródeł dochodu

Piotr Ciołka ma dom o powierzchni 258 mkw. i wartości 520 tys. zł oraz pięć mieszkań (47,60 mkw., 35,10 mkw., 41,76 mkw., 57 mkw. oraz 31,91 mkw.) o łącznej wartości 774 tys. zł, a także lokal użytkowy, który przepisał córce w formie darowizny. Według ostatniego oświadczenia majątkowego, złożonego w 2021 r., z wynajmu lokali zarobił 59 tys. 230 zł. Do tego pobiera emeryturę w wysokości 65 tys. 823 zł rocznie oraz dietę radnego powiatu żagańskiego – 20 tys. 828 zł. Z zatrudnienia w Szprotawskim Zarządzie Nieruchomości „Chrobry” zarobił za półtora miesiąca (w okresie od 5.11. do 31.12. 2020) 14 tys. 300 zł. P. Ciołka posiada trzy audi: A7 z 2012 r., A5 z 2011 r. i A5 z 2008 r. Ma też 80 tys. 500 zł oszczędności oraz pożyczkę bezprocentową w Koleżeńskiej Kasie Oszczędnościowo- Pożyczkowej przy Komendzie Miejskiej Policji w wysokości 150 tys. zł.

Napisz komentarz »