REKLAMA

Samorząd

Nie wybrali sołtysa

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: mk

Mieszkańcy Chełmu Żarskiego i Tarnowa spotkali się na wyborach sołeckich. Nikt nie chciał zostać sołtysem.

W Chełmie Żarskim (gmina Lubsko) mieszkańcy spotkali się w środę, 27.04., żeby wybrać nowego sołtysa. Wakat zwolnił się po śmierci Tadeusza Przybylaka, który sołtysem Chełmu Żarskiego był przez 3 kadencje. T. Przybylak zmarł w kwietniu ub.r. i od tego czasu jego miejscowość jest bez sołtysa.

Chętnego Brak

W Chełmie i Tarnowie jest 102 uprawnionych do głosowania. Na wyborach sołeckich zjawiło się 18 z nich. Ale nikt nie zechciał być sołtysem. Obecnie, po podwyżce, za swoją pracę sołtysi z gminy Lubsko dostają 400 zł miesięcznie.

Mieszkańcy skorzystali za to z okazji, by zapytać burmistrza, co zamierza zrobić dla ich miejscowości.

– Chcielibyśmy mieć tu siłownie plenerową. W gminie Brody praktycznie jest w każdej wsi, a my nie mamy gdzie wyjść, żeby panie mogły się spotkać i porozmawiać – mówiła jedna z mieszkanek.

Mieszkańcy apelowali także o naprawę drogi wojewódzkiej z Lubska do Nowogrodu Bobrzańskiego i o postawienie luster w ich miejscowości, ponieważ niektórzy mają utrudniony wyjazd z posesji.

– Jakby był sołtys, to zrobiłby zebranie, taki protokół by do mnie trafił i ja coś z tym mógłbym zrobić. A tak ja nie jestem w stanie wiedzieć o wszystkim, co się w gminie dzieje. Sołtys jest organem pomocniczym i dobrze by było, żeby był – przekonywał Janusz Dudojć, burmistrz Lubska.

Apele burmistrza na nic się zdały, bo żaden z mieszkańców nie zdecydował się na zostanie sołtysem. Nie wybrano też nowej rady sołeckiej, ta ma się zawiązać na kolejnym zebraniu.

Napisz komentarz »