REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Sytuacja mało komfortowa

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Punkt tymczasowego kwaterunku dla uchodźców w sali gimnastycznej żagańskiej Szkoły Podstawowej nr 7 świeci pustkami. Miejsc przygotowano dla 130 osób, a od tygodni przebywa w nim… 13 Ukraińców. Radni apelują do burmistrza, aby przenieść punkt, bo na braku sali gimnastycznej cierpią uczniowie.

Przypomnijmy, od marca dzieci muszą chodzić na lekcje wychowania fizycznego do pobliskiej hali Arena przy ul. Kochanowskiego lub ćwiczyć na dworze. Zarówno ich rodzice, jak i nauczyciele uważają, że sala gimnastyczna to nie miejsce na tymczasowe kwatery dla uchodźców. Tym bardziej, że jest ich garstka i mogliby zamieszkać np. w dużo mniejszym hostelu.

– Mam apel, aby tych ludzi przenieść w inne miejsce – zwrócił się na poniedziałkowej komisji gospodarki (25.04.) do burmistrza radny i nauczyciel w-f w SP nr 7, Tomasz Maciejak. – Proszę zaapelować do wojewody, aby zmniejszyć liczbę miejsc dla uchodźców. Jest ich niewielu, a największa szkoła w Żaganiu, w której jest 700 osób, ma z tego tytułu dużo problemów. Nie wyobrażam sobie, aby od 1 września w szkole dalej był punkt dla uchodźców.

– My przeniesiemy te osoby do hostelu Arena, ale nie możemy tego zrobić bez decyzji wojewody – tłumaczył się burmistrz Andrzej Katarzyniec.

– Jest dużo czasu, aby zaangażować się w tę sprawę i znaleźć rozwiązanie komfortowe dla wszystkich – zaznaczył Maciejak.

–  Pan radny dużo wymaga. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości, aby była sytuacja komfortowa dla wszystkich – zastrzegł Katarzyniec. – Gdy patrzymy, jak cierpi Ukraina, to my też musimy troszeczkę pocierpieć. Robimy wszystko, aby salę gimnastyczną odblokować. Póki co, uczniowie mają do dyspozycji halę sportową na Arenie.

Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody, tłumaczy, że miejsce na punkt tymczasowego kwaterunku dla uchodźców wojewodzie wskazały władze Żagania.

– Najpierw była to hala Arena, a następnie sala gimnastyczna w SP nr 7. Wojewoda sam nie wybiera – zaznacza. – Będziemy analizować wniosek burmistrza o ewentualną zmianę lokalizacji.

Napisz komentarz »