REKLAMA

Samorząd

Autobusy i wodociągi pod kreską

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Nie wszystkie żagańskie spółki mogą pochwalić się dobrymi wynikami za ubiegły rok. Największą stratę mają Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje – ponad 2 mln zł. Na ponad półmilionowym minusie 2021 rok zakończył Miejski Zakład Komunikacji.

Prezesi spółek efektami swojej pracy pochwalili się żagańskim radnym na komisji gospodarki (25.04.).

Na kiepski wynik Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji złożyło się kilka spraw. Z łącznej straty w wysokości 2 mln 165 tys. zł ponad 1,6 mln zł to zobowiązania, które spółka musiała zapłacić za przegrane procesy sądowe (piszemy o nich w tym wydaniu – przyt.red.) z firmami, które wykonywały dla niej roboty oraz dużym klientem w postaci żagańskich koszar.

– Drugi powód to pandemia i obostrzenia covidowe. Z powodu pracy zdalnej w zakładach pracy, mniejszej aktywności wielu firm oraz zdalnej nauki uczniów,  odnotowaliśmy mniejsze zużycie wody i mniejszy odbiór ścieków o ponad 300 tys. zł względem poprzedniego roku – wylicza prezes spółki Cyprian Maszlong. – Trzecia sprawa to podatek od nieruchomości za 2021 rok, którego nasz drugi udziałowiec, czyli gmina wiejska, nie umorzyła z powodu „trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią i inflacją”. Musieliśmy więc zapłacić gminie ok. 700 tys. zł.

Za to na pensje nic nie miało wpływu. Prezes ŻWiK-u miesięcznie inkasuje 15. 213 zł pensji, członkowie rady nadzorczej Przemysław Naworol i Mariusz Wróblewski – po 1.057 zł, przewodniczący rady, Przemysław Rzeźniczak   – 1.585 zł. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie ŻWiK-u wyniosło 4 mln 636 tys. zł. Spółka zatrudniała 83 pracowników, których średnia płaca wynosiła 4. 437 zł.

Droższe paliwo i puste autobusy

2021 rok stratą zakończył również Miejski Zakład Komunikacji (515 tys. 138 zł).  – Wpływ na taki wynik finansowy miała pandemia, która spowodowała znaczny spadek przychodów ze sprzedaży biletów oraz dopłat do ulg finansowanych przez Urząd Marszałkowski – informuje prezes Joanna Kaczmarska. – Dopiero od września uczniowie wrócili ze zdalnego trybu nauczania. Ponadto, od października zaczęły rosnąć ceny paliwa.

Kaczmarska inkasuje co miesiąc 11.229 zł, przewodniczący rady nadzorczej, Katarzyna Domagała dostaje dietę w wysokości 1.100 zł, członkowie rady  – Bogdan Fryze i Krzysztof Bortnowski – po 836 zł.  W ubiegłym roku MZK zatrudniał 31 osób, średnia pensja wynosiła 3.436 zł.

Śmieci na dużym plusie

Zajmujące się zarządzeniem wspólnotami Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wypracowała zysk w wysokości 389 tys. zł, o 80 tys. zł wyższy, niż rok wcześniej.  Jego prezes, Jan Węgrzyn co miesiąc inkasuje 11 tys. 157 zł. Przewodniczący rady nadzorczej ŻTBS, Mariusz Smolarczyk pobiera co miesiąc 1.056, dwaj jego członkowie  – Juliusz Półjan i Paweł Pietrusiak – po 677 zł.

Spółka ma jeszcze do spłaty kredyty na kwotę  6 mln 676 tys. zł. W ubiegłym roku zatrudniała 14 osób, średnia płaca wynosiła 3.961 zł.

Z plusem 2021 rok zakończyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych – 1 mln 643 tys. zł i jest wyższy o połowę, od tego z poprzedniego roku (810 tys. zł). Ale ona ma akurat największe możliwości do zarabiania. Nie tylko na odbiorze odpadów, utrzymaniu czystości ulic ale i pracach budowlanych na terenie Żagania, jakie zleca mu właściciel, czyli miasto.

Prezes MPOiRD, Barbara Baranowska może pochwalić się też najwyższą pensją wśród szefów żagańskich spółek. Miesięcznie inkasuje 16 tys. 775 zł.  Przewodniczący rady nadzorczej, Bogdan Fryze dostaje co miesiąc dietę w wysokości 1.277 zł, dwaj członkowie rady – Anna Zawieja i Waldemar Jung – po 1.056 zł. Średnia płaca w spółce wynosi 4.891 zł. W MPOiRD było na koniec ubiegłego roku 51 etatów.

komentarz »
  1. Basia 9 maja 2022 12:27 - Odpowiedź

    MZK był i jest źle zarządzany, nie wykorzystano środków z UE do rozwoju spółki i przywrócenia regularnej taniej komunikacji konkurencyjnej dla samochodu.
    Chyba brak nadzoru i perspektyw rozwoju dla spółek jest przyczyną strat.

Napisz komentarz »