REKLAMA

Aktualności, Praca

Praca dla 2 tysięcy osób

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: jb

Prawie 2 tysiące osób planuje zatrudnić firma Hermes Fulfilment, która buduje zakład pod Iłową.

Firma realizuje w iłowskiej strefie aktywności gospodarczej inwestycję wartą 300 mln euro. Tylko 15 hektarów działki od gminy kosztowało 26 mln zł, a łącznie z działkami kupionymi od prywatnych właścicieli firma zajmie 26 hektarów. Na zlecenie niemieckiej firmy z Hamburga, lokalizację w tym miejscu znalazła firma Panattoni Europe.

 – Zobaczyliśmy potencjał w tej lokalizacji, w co niewielu wierzyło. Dla nas jest idealnie skomunikowana przy węźle drogi krajowej nr 18, tylko 40 km od granicy z Niemcami. Została wybrana jako idealne miejsce dla takiej inwestycji. Skorzysta na tym lokalna społeczność – przekonuje Dorota Jagodzińska-Sasson, manager director Panattoni.

Prace budowlane w strefie trwają od początku roku, kamień węgielny oficjalnie wmurowano we wtorek, 26 kwietnia.

1.900 osób

Hermes Fulfilment to firma z branży e-commerce. Realizuje zakupy internetowe różnych towarów, marek, sieci sklepów. W Iłowej powstanie hub logistyczny, w którym są magazynowane towary, kompletowane zamówienia, prowadzi się także realizację wysyłek zamówień i zwrotów towarów. Wśród zamówień w gminie Iłowa dominować będzie odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki i drobny sprzęt AGD. Z marek obsługiwanych w Polsce znana jest np. Bon Prix.

Firma planuje zatrudnić 1.900 osób na trzy zmiany, w 60 procentach jest to praca dla kobiet. Dotyczy m.in. magazynowania, pakowania i kompletowania zamówień zakupów internetowych. Szacuje się, że dziennie centrum obsługiwać będzie do 500 ciężarówek z towarem.

Inwestycja zajmie 150 tys. mkw. Centrum logistyczne tej wielkości to pierwszy taki obiekt tej firmy w kraju i drugi co wielkości w Europie, większy jest tylko ten w Niemczech.

Skok

Dla gminy tak duża inwestycja będzie korzystna chociażby z tytułu podatku od nieruchomości, który wyniesie ok 3 mln zł rocznie.

– Dzisiaj, parafrazując znane słowa, to ważny, ale mały krok dla spółki, ale ogromny skok dla gminy Iłowa. Bardzo czekaliśmy na taką inwestycję, czekają też osoby, które interesują miejsca pracy. Myślę, że możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość, szczególnie, że w strefie trwa także jeszcze inna budowa, prowadzona przez firmę CTP Invest – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Na działce firmy Hermes same budynki zajmą 11,5 hektara, na ich dachu staną panele fotowoltaiczne. Kolejne 8 ha zajmą drogi, place przeładunkowe. Budynki mają zostać oddane do użytku jesienią 2023 roku, by przed świętami Bożego Narodzenia centrum mogło już obsługiwać przesyłki.

Napisz komentarz »