REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nasze boćki wróciły!

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: jb

Bociany do Jeleninie przylatywały od lat. Po tym, jak gniazdo spadło w ubiegłym roku, mieszkańcy martwili się, czy wrócą.

– Nasze boćki wróciły! – cieszą się panie Agnieszka i Regina z Jelenina.

W ubiegłym roku pisaliśmy o zniszczeniu bocianiego gniazda przy ich domu. W tym roku ptaki wróciły, ulokowały się tuż obok.

– Nie mogliśmy się doczekać, jak to będzie w tym roku. Na Prima Aprilis udało mi się nabrać mamę i sąsiadkę, że boćki przyleciały, a teraz faktycznie wróciły – mówi Agnieszka Szymkowiak.

Bociany wracają tu od lat. Gdy w ubiegłym roku po ulewie gniazdo najpierw osunęło się na linię wysokiego napięcia, a potem upadło, mieszkańcy rzucili się im na pomoc. Bocianie gniazdo zostało zniszczone 30 czerwca. Dorosła para doczekała się już wtedy trójki młodych. Dorosłym udało się odfrunąć z potrzasku. Dwójka młodych nie przeżyła upadku, choć ludzie wydobyli je spod kilkutonowego ciężaru. Trzeciego malucha rodzina pani Agnieszki uratowała i we własnej kuchni karmiła piersiami z kurczaka i serduszkami, zanim dojechała do niego pomoc z Parku Krasnala w Nowej Soli. Tam znalazł schronienie.

Dorosłe ptaki próbowały jeszcze wtedy wrócić w to samo miejsce.

– Starały się trochę odbudować w starym miejscu, a potem na sąsiednim słupie, ale tamto gniazdo też zniszczyła wichura. A teraz, że nie dość nasze boćki przyleciały znowu, to jeszcze stoczyły bitwę z inną parą o tę miejscówkę – uśmiecha się Regina Galent. – Zbudowały sobie gniazdo obok poprzedniego. Jeszcze nie jest tak duże, jak tamto, ale prace trwają. Już widać, że wysiadywane są jajka, więc wszyscy nie możemy się doczekać, kiedy pojawią się młode. Tego codziennego klekotania bocianów już nam wszystkim brakowało – dodaje A. Szymkowiak.

Napisz komentarz »