REKLAMA

Samorząd

Pomnik do poprawki

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: bj

Pomnik przed cmentarzem w Przewozie. Betonowy, nadgryziony przez ząb czasu, obrośnięty mchem. Z napisem „Bohaterom poległym w czasie forsowania Nysy Łużyckiej-Społeczeństwo Przewozu”.

W sprawie tego miejsca co jakiś czas głos zabiera radny Zbigniew Staniek. W przeszłości proponował, by pomnik usunąć, bo jest szpetny i prawdopodobnie poradziecki.

– Kiedyś byli tu pochowani żołnierze, ale potem ponoć szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojenny – opowiadał na sesji Rady Gminy (26.04.).

Teraz radny złagodził swoje podejście.

– Mam propozycję przygotowania projektu zagospodarowania terenu obok pomnika, aby stał się miejscem reprezentacyjnym i godnym pamięci poległych. Warto byłoby dodać tablicę, która upamiętniałaby wydarzenie. Bo w tej chwili stoi taka rzecz, jakby niepotrzebna – przekonywał.

Co ciekawe, dwa tygodnie wcześniej w Przewozie była z pompą obchodzona rocznica forsowania Nysy Łużyckiej. Były poczty sztandarowe, oficjele i kwiaty składane przed pomnikami w gminie. Ale nie przed tym. Był też przemarsz nad Nysę i wrzucenie goździków do rzeki.

Z pytaniem o pomysł radnego zwracamy się do wójta Mariusza Strojnego.

– Najpierw musimy się dowiedzieć, czy w tym miejscu są pochowani ludzie, czy szczątki faktycznie zostały przeniesione. A także, co pomnik upamiętnia  i jaki jest jego status – odpowiada.

W gminie nie wiedzą, ale my ustaliliśmy, że pomnik powstał w maju 1945 r. i pierwotnie był poświęcony poległym w walkach o Przewóz Czerwonoarmistów. Widniała na nim czerwona gwiazda, która zniknęła na przełomie lat 80. i 90.  Dziś nie jest im poświęcony, bo teraz znajduje się tam tablica z napisem „Bohaterom poległym w czasie forsowania Nysy Łużyckiej”. Tablica poświęcona ogólnie „bohaterom” może wzbudzać jakieś kontrowersje.

Napisz komentarz »