REKLAMA

Samorząd

Jedna szkoła w gminie

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Szkoła Podstawowa w Chotkowie zostanie filią tej w Brzeźnicy. – Statystyki i niż demograficzny są nieubłagane. Nie ma sensu jej utrzymywać – zaznacza wójt gminy Brzeźnica.

Tym samym Chotków podzielili los podstawówki z Wichowa, która od września będzie filią szkoły w Brzeźnicy, z klasami I – III. Powodem jest drastyczny spadek liczby uczniów (obecnie 52) i ekonomia. Gminy nie stać na utrzymanie trzech szkół, a ta w Wichowie jest najbardziej nierentowna. Wedle wójta, taki los czeka również szkołę w Chotkowie, w której uczy się już tylko około 80 uczniów.

– W gminie wystarczy jedna szkoła – w Brzeźnicy – przekonuje wójt.

Będzie przedszkole?

Na reorganizację szkoły w Wichowie wójt ma już zgodę Lubuskiego Kuratorium Oświaty, obecnie czeka na opinie związków zawodowych.

– Na uchwałę w tej sprawie mamy czas do końca maja. Tak, aby zdążyć wypowiedzieć umowy kilku pracownikom, którzy znajdą się bez pracy – tłumaczył J. Adamowicz na poniedziałkowej sesji Rady Gminy (25.04.), podkreślając, że gmina będzie chciała im pomóc w znalezieniu pracy.

– Czy jest pomysł na budynek po szkole? – dociekała radna i zarazem sołtyska Wichowa, Aneta Połomka.

– Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej myśli o domu dziennego pobytu dla seniorów – oznajmił wójt. – Ja bym tam widział przedszkole. O fundusze na jego budowę staramy się z drugiego rozdania Polskiego Ładu. Jesteśmy jedyną gminą w województwie lubuskim, która nie ma przedszkola.

– A może na przedszkole warto dobudować salkę przy szkole w Chotkowie? – proponowała radna Justyna Daraż.

Wójt zastrzegł, że takiej inwestycji nie planuje. Podkreślił, że tamtejsza szkoła podzieli los  tej z Wichowa.

– Za parę lat również w Chotkowie zostaną oddziały I-III. Nie ma sensu utrzymać tej szkoły, ale to już temat dla kolejnej kadencji. Wszystkiemu winna jest demografia i spadek liczby  urodzeń – odparł Adamowicz.

Napisz komentarz »