REKLAMA

Gospodarka

Nie będzie ich stać?

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Budowa kolejnego, ósmego już budynku na żagańskim „Bemowie” stoi pod znakiem zapytania. Według wyliczeń, inwestycja pochłonąć może nawet 9 mln zł.

Przymiarki do budowy ósmego, czterokondygnacyjnego bloku („7a”) z 24 mieszkaniami na osiedlu przy ul. Bema trwają od ośmiu lat. Poprzedniemu prezesowi Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego się nie udało, obecnemu też na razie daleko do realizacji tego planu. Powód? Brak kasy. Spółka ma na razie 650 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, stara się o kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 2,2 mln zł. Tymczasem całkowity koszt postawienia bloku nie wyniesie 6,5 mln zł, jak wcześniej szacowano, ale – po wzroście cen materiałów budowlanych i usług – nawet 9 mln zł.

Skąd spółka weźmie na to pieniądze? Jan Węgrzyn, prezes ŻTBS, wylicza, że 2 mln 145 tys. zł to grant BGK w ramach Funduszu Dopłat do Budownictwa Mieszkaniowego, 975 tys. zł – partycypacje w kosztach przyszłych lokatorów, 528 tys. zł – wartość gruntu, na którym stanie budynek. Brakuje więc ponad 2,5 mln zł.

– Nasza zdolność kredytowa została oceniona pozytywnie, ale to było we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu były już dwukrotnie podwyżki stóp procentowych – podkreśla J. Węgrzyn. – Zresztą, dopiero po przetargu będziemy mogli określić, czy ostatecznie stać nas na tę inwestycję. W ubiegłym roku wyceniliśmy ją na około 6,5 mln zł, wniosek do banku opiewa na trochę więcej, bo 7,2 mln zł, ale z naszych wyliczeń, wynika, że obecnie to może być nawet 9 mln zł. Ceny rosną i będą dalej rosły, te materiałów budowlanych poszybowały w górę o 30 procent.

Napisz komentarz »