REKLAMA

Kultura, Oświata

Hogwart z nagrodą

Opublikowano 29 kwietnia 2022, autor: jb

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia z Żagania znalazła się w gronie laureatów nagrody „Lubuskie konserwacje”.

Nagroda przyznawana jest od 2008 roku przez Lubuską Konserwator Zabytków. Żagańska szkoła otrzymała ją za renowację i adaptację architektoniczną zabytku. Szkoła od września przeniosła się do dawnych budynków szpitalnych przy ul. Żelaznej. Prace trwały prawie 7 lat.

Statuetkę wręczono podczas uroczystości w poniedziałek, 25 kwietnia.

– To dla nas wyjątkowy dzień. Ja przyjmuję nagrodę, ale tak naprawdę jest dla wszystkich wykonawców tego projektu i konserwatorów. Jeszcze były wieloletni dyrektor Stanisław Piniuta, razem z biurem projektowym, rozpoczął prace mające na celu nadanie nowego życia tak zwanemu żagańskiego Hogwartowi – mówi dyrektor szkoły Hubert Dziedzic.

Przy przyznawaniu nagrody brane są pod uwagę m.in. kompleksować i zakres prac oraz poprawność ich wykonania.

– Zabytek po przeprowadzonych pracach jest wyjątkowy na skalę naszego regionu. Namawiam dyrektora, żeby mogło go odwiedzać więcej osób, choć rozumiem, że to jest szkoła i prowadzone są tam zajęcia. To, jak te wnętrza się prezentują, robi wrażenie. Prace trwały od 2015 roku i zaangażowanych było wiele osób. Udało się je zrealizować w takim wymiarze, że jesteśmy z nich dumni. Stąd nagroda. Ustanowiłam ją, żeby wyróżniać szczególne realizacje na terenie naszego województwa – mówiła Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuska Konserwator Zabytków.

Prace przy adaptacji żagańskiego budynku zlecało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, łącznie kosztowały ok. 33 mln zł.

Podczas poniedziałkowej uroczystości specjalny koncert zaprezentowali uczniowie PSM, była także okazja do pozwiedzania wyjątkowych wnętrz.

Napisz komentarz »