REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Swiss Krono z nowym pozwoleniem. Ekolodzy protestują

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: nk

Firma Swiss Krono w Żarach ma nowe pozwolenie zintegrowane na działalność fabryki płyt i paneli. Pozwolenie wydał marszałek województwa.

Od wydanego pozwolenia odwołali się ekolodzy z Fundacji Eko-Lubusz i zaskarżyli je w całości.

– Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego na nasze odwołanie, a byliśmy stroną w postępowaniu – mówi Remigiusz Krajniak, prezes Fundacji Eko-Lubusz.

Bierny i bezkrytyczny

Ekolodzy zarzucili marszałkowi, że podszedł do wydania decyzji bezkrytycznie oraz że w postępowaniu biernie przyjął argumenty firmy Swiss Krono.

– Nie zgadzamy się z orzeczeniem. Uważamy, że marszałek województwa lubuskiego w sposób bezkrytyczny rozpoznał wniosek. W istotnych kwestiach był całkowicie bierny i polegał w rzeczywistości na uwzględnieniu stanowiska Swiss Krono. Nastąpiło to mimo zgłoszenia zastrzeżeń przez nas w zakresie funkcjonujących w zakładzie instalacji energetycznych i wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu termicznego przekształcania odpadów – mówi R. Krajniak.

Biomasa czy nie biomasa

Spór dotyczy spalania odpadów w instalacjach funkcjonujących w Swiss Krono. Ekolodzy twierdzą, że spalane w instalacji odpady z płyty drewnopochodnej i pył ze szlifowania płyt zawierają kleje i nie mogą być traktowane zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami jako biomasa. Firma te odpady traktuje jako biomasę i spala je w instalacjach przystosowanych do spalania biomasy.

Mogą zanieczyszczać

W ramach wydanego pozwolenia Swiss Krono może w piecach na biomasę spalać m.in. 260 tys. ton rocznie wiórów, trocin, drewna, płyt wiórowych, forniru, 8 tys. ton osadów z zakładowych oczyszczalni ścieków czy 120 tys. ton opakowań z drewna.

W ramach wydanego pozwolenia zintegrowanego Swiss Krono może emitować do żarskiego powietrza rocznie m.in. 340 ton pyłu, 3 tys. ton lotnych związków organicznych, 136 ton formaldehydu, 104 tony amoniaku, 2,5 tony izocyjanianów, 4 tys. 540 ton tlenku węgla, 1 tys. 30 ton dwutlenku azotu, 397 ton dwutlenku siarki.

komentarze »
  1. Mirek 29 kwietnia 2022 14:09 - Odpowiedź

    Problemy mieszkańców Żar nie są chyba problemem Marszałka. Tak niestety władze i politycy traktują swoich wyborców. Czas na zmianę polityków, którzy powołali Marszałka na to stanowisko.
    Opisany przykład pokzuje, że w starciu z korporacją mieszkańcy są bez szans, ponieważ politycy wybierają korporację.

  2. Władek 1 maja 2022 12:20 - Odpowiedź

    Później niestety jak zwykle winne są samochody i piece mieszkańców.
    Decyzja Marszałka jest skandaliczna, a pomiary WIOŚ kuriozalne co dwie godziny.

Napisz komentarz »