REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pożar w Swiss Krono

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: bj

Żywym ogniem zapłonął silnik w sprężarce do odpylania. Gęsty dym najpierw zauważyli pracownicy i zaczęli go sami gasić, odpalając butle z pianą.

Do pożaru w Swiss Krono w świąteczny poniedziałek (18.04.) popędzili strażacy z Żar.

– Informację otrzymaliśmy o godz. 10:13 – precyzuje mł. kpt. Paweł Brela, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP.

Na miejscu okazało się, że doszło do pożaru silnika sprężarki do odpylania.

– Pożar zaczęli gasić pracownicy. Zużyli do tego 9butli gaśniczej, każda o wadze 6 kg – dodaje P. Brela.

Dym najpierw zauważył przejeżdżający operator wózka widłowego.

– I wszczął alarm. O godz. 10:10 pracownicy wydziału produkcji zostali powiadomieni o dymie wydobywającym się z kabiny. Pracuje w niej silnik napędzający sprężarkę przesyłu pyłu z filtra linii produkcyjnej postforming. Jak się później okazało, zapaliły się paski klinowe – wyjaśnia Jarosław Masina, rzecznik prasowy Swiss Krono.

Zakład ma sztywne procedury bezpieczeństwa.

– Zgodnie z nimi pracownicy wyłączyli linię produkcyjną, przystąpili do gaszenia źródła zarzewia ognia i wezwali straż pożarną – dodaje J. Masina.

Strażacy, po sprawdzeniu, czy płomienie zostały dogaszone, skontrolowali jeszcze włazy  rewizyjne, mur, stację filtrów, wykorzystując w tym celu kamerę termowizyjną. Ale jak się okazało, pożar nigdzie nie zdołał się przenieść.

– Sytuacja została opanowana bardzo szybko, niesprawny silnik wymontowaliśmy i przekazaliśmy do przeglądu. Po wymianie silnika na inny, produkcja była wznowiona. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał, nie było zagrożenia dla pracowników przebywających tego dnia w firmie. Obecnie trwa analizowanie przyczyn – podkreśla J. Masina.

Akcja strażaków zakończyła się po niespełna 40 minutach.

Napisz komentarz »