REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Będą budować rondo

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: bj

Jest chętna firma do budowy ronda w centrum Żar. Podjąć się tego chce żagański Tandem. Z pracami ma ruszyć w czerwcu. A skończyć je za rok.

W powtórzonym przetargu na budowę ronda łączącego ul. Broni Pancernej, Lotników i Artylerzystów w Żarach udało znaleźć się firmę, która chce podjąć się zadania. Swoją ofertę złożyło przedsiębiorstwo Tandem z Żagania. Chcą o niemal pół miliona więcej, niż na inwestycję zaplanowali powiatowi urzędnicy, bo niemal 7 mln 400 tys. zł.

Od czerwca do czerwca

Starostwo Powiatowe w Żarach otrzymało dotację w kwocie 5 mln 351 tys. 466 zł, czyli na ok. 80 proc. całości kosztów. Do tego milion złotych obiecał Urząd Miasta w Żarach. Teraz powiat będzie musiał dorzucić brakującą część. Ma się to stać 12 maja, bo dopiero wtedy radni spotkają się na sesji, gdzie będą głosować nad zmianami budżetowymi.

Przypomnijmy. Projekt przewiduje budowę ronda oraz modernizację ul. Artylerzystów aż do skrzyżowania z ul. Ułańską. Zgodnie z nim, zostanie zlikwidowany dodatkowy pas dla skręcających w prawo na stację paliw Watis i rozszerzenie drogi przy wjeździe do Biedronki. Znajdzie się za to więcej miejsca na chodnik i ścieżkę rowerową. Samo rondo ma być małe, co ma na celu spowolnienie ruchu. Przy okazji przebudowy konieczna będzie wycinka 11 drzew – znikną lipy, dąb i kasztanowiec oraz kilka krzewów. Jedno z drzew, największe, rośnie przy żłobku, pozostałe wzdłuż ul. Artylerzystów.

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana po zatwierdzeniu zmian przed Radę Powiatu.

– Dopiero po podpisaniu umowy wykonawca będzie zobowiązany zaproponować projekt zmian w organizacji ruchu w mieście. Plan jest taki, że na plac budowy wkroczy w czerwcu, a prace potrwają do czerwca przyszłego roku – mówi Józef Radzion, starosta.

Wyłączą Artylerzystów

O komentarz prosimy Piotra Ciechanowicza z firmy Tandem.

– Oczywiście udział w przetargu to ciężki temat, bo drastycznie wzrosły ceny masy asfaltowej. Ta jest produkowana na bazie ropy naftowej, więc łatwo zrozumieć przyczyny. Przygotowujemy harmonogram finansowy, ale trudno mówić o szczegółach przed podpisaniem umowy – informuje.

Kierowcy muszą pamiętać, że wraz z budową ronda ruszy przebywa ul. Artylerzystów pomiędzy ul. Broni Pancernej a Ułańską. I to tu mogą się pojawić pierwsze utrudnienia. Tandem zakłada, że będą tu mieli do czynienia z kolizjami różnych mediów – prądu, gazu, sieci telekomunikacyjnej.

 – Na pewno jeszcze w tym roku będziemy chcieli wykonać znaczną część prac. Na razie rozważamy, w jakiej formie zaproponujemy organizację ruchu. Raczej zakładamy, że prace będą musiały być wykonywane „pod ruchem”, czyli bez całkowitego jego wyłączenia. Być może, patrząc od strony ronda Pionierów Ziemi Zarskiej, w rejonie wiaduktu przy ul. Tunelowej, nie skręcimy w ul. Artylerzystów, tylko pojedziemy prosto ul. Podchorążych. Potem może być dojazd np. do Kauflandu czy centrum handlowego Stop Shop przez ul. Broni Pancernej i od tyłu ul. Przeładunkowej. Z drugiej strony, wyjeżdżający z Castoramy mogliby przejechać przez skrzyżowanie tylko prosto Broni pancernej w kierunku ul. Podchorążych albo w lewo – w stronę targowiska. W bardziej optymistycznej wersji będzie możliwość ruchu jednokierunkowego przez odcinek Artylerzystów pomiędzy ul. Broni Pancernej a Ułańską – kończy P. Ciechanowicz.

Napisz komentarz »