REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nie zwinęli asfaltu

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Przy pałacu w Jasieniu, na ulicy Strażackiej, został wylany asfalt. Choć to tylko 120 metrów, przyjechała kontrola od Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Po tym, jak w grudniu 2021 r. została wyremontowana ulica Strażacka przy pałacu w Jasieniu, burmistrz doczekał się kontroli. Skontrolował go Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. A to dlatego, że nie było zgody konserwatora na remont ulicy, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, który jest wpisany do rejestru zabytków i wszelkie prace budowlane w jego sąsiedztwie muszą być zgłaszane.

Kawałek asfaltu

Ulica Strażacka została wyremontowana za 90 tys. zł. Na odcinku 120 metrów został położony nowy asfalt, który przykrył stary. Jednak to nie nowy dywanik był problemem. Zaniepokojony mieszkaniec Jasienia przesłał pod koniec ubiegłego roku do naszej redakcji list, w którym zwrócił uwagę, że wyasfaltowany został także pas zieleni znajdujący się pomiędzy jezdnią a pałacem, o szerokości niecałego metra.

– Prace na pewno zostały wykonane bez pozwolenia konserwatora zabytków, ponieważ kto mądry pozwoliłby na wylanie asfaltu przy zabytku? – argumentował wtedy mieszkaniec Jasienia. I miał rację, bo o remoncie Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków nic nie wiedział i zlecił przeprowadzenie kontroli.

Sprawa rozeszła się jednak dla władz miasta po kościach.

– Konserwator widział, że jest zrobione odwodnienie i tak naprawdę ten pas asfaltu zabezpiecza budynek, a nie naraża go na jakieś negatywne konsekwencje. Nie jest też tak, że położyliśmy asfalt na kamieniach, tylko on już tam wcześniej był, więc nie zrobiliśmy nic, co by zaburzyło wcześniejszy wygląd pałacu, mówię tu już o samej drodze, a nie tym fragmencie bezpośrednio przy pałacu, który ma cieńszy asfalt i wyraźnie się odcina od jezdni. Jak widać, asfaltu nie kazano nam zerwać – komentuje burmistrz Andrzej Kamyszek.

Napisz komentarz »