REKLAMA

Samorząd

Będzie gdzie wywozić gruz

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: mk

W Jasieniu powstanie nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Umowa została już podpisana, teraz tylko realizacja.

Mieszkańcy gminy Jasień od przyszłego roku będą mieć nowy PSZOK, gdzie będzie można wywozić stare meble, odpady z budowy i ogrodu i inne gabarytowe śmieci, w tym na przykład stare opony czy plastiki. Wystarczy być mieszkańcem gminy Jasień, żeby móc je tam zostawić w ramach stałej opłaty za śmieci, która wynosi 30 zł od osoby.

– W tym roku firma będzie musiała załatwić sprawy papierkowe i wszystkie pozwolenia, a do maja 2023 r. postawić PSZOK – mówi Andrzej Kamyszek, burmistrz Jasienia.

PSZOK powstanie przy oczyszczalni ścieków w Jasieniu. Umowa na jego wykonanie została podpisana w piątek, 15.04. Zbuduje go firma AMS-BUD Michał Sobierajski z Zielonej Góry. Otrzyma za to prawie 2 mln 984 tys. 400 zł.

– 2 mln 375 tys. zł dostaliśmy z programu Polski Ład, a pozostałe pieniądze to wkład własny – mówi A. Kamyszek.

Nowy PSZOK będzie większy od starego i będzie liczyć 30 arów. Nowa lokalizacja w pobliżu oczyszczalni ma też zapobiec ewentualnym uciążliwym zapachom. Stary PSZOK znajduje się jedynie 100 metrów od zabudowań.

Punkt przy oczyszczalni będzie ogrodzony i wyłożony kostką. Powstanie też budynek socjalno-administracyjny z salką konferencyjną. Ciężarówki będą mieć swój parking. Kontenery z odpadami staną pod zadaszeniem. Na wjeździe będzie waga, na którą będą mogły wjeżdżać samochody o masie do 60 ton. Waga będzie mieć też swój budynek obsługi. Całość znajdzie się pod czujnym okiem kamer.

Napisz komentarz »