REKLAMA

Samorząd

Dwoje chętnych, jedno miejsce

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: jb

Dwie osoby powalczą o miejsce w Radzie Miasta w Małomicach.

Wybory uzupełniające trzeba zorganizować, ponieważ zmarł radny Eugeniusz Barylak. Wojewoda termin wyznaczył na niedzielę, 22 maja.

U komisarza wyborczego zarejestrowano dwa komitety, które wystawią swoich kandydatów. Jeden pochodzi z kręgów koalicji burmistrz Małgorzaty Sendeckiej, drugi – z opozycji.

Sąsiad Barylaka

Zbigniew Fuławka wystartuje do Rady Miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców sygnowanego własnym nazwiskiem. Pan Zbigniew jest rencistą, wcześniej pracował jako przedstawiciel handlowy. W wolnych chwilach maluje, zajmuje się pszczelarstwem.

– Przez to, że jestem na rencie, chciałbym się zainteresować głównie służbą zdrowia i sprawami osób niepełnosprawnych. Zmarły Eugeniusz Barylak był moim sąsiadem, z którym byłem w bardzo dobrych relacjach. Wiele spraw, którymi zajmują się radni, nie jest mi obcych. Może nie jestem tak doświadczony jak pan Barylak, ale chciałbym kontynuować to, co on sobą reprezentował. Gdyby udało mi się wygrać wybory, dołączyłbym do radnych w zasadzie już pod koniec kadencji. Liczyłbym na współpracę ze wszystkimi radnymi i panią burmistrz, żeby po prostu udało nam się stworzyć razem coś dobrego – mówi.

Zmienić parytet płci

Opozycyjny wobec burmistrz Małomic klub radnych Bliżej Ludzi z ramienia swojego komitetu wystawił Romualdę Baran.

– Przede wszystkim chcemy zmienić procent parytetu płci w naszej Radzie Miasta, gdzie przeważającą większość obecnie stanowią mężczyźni. Pani Baran co prawda nie mieszka bezpośrednio w okręgu, w którym będzie kandydować, ale nie jest to problemem, bowiem prawda jest taka, że część radnych również nie kandydowała ze swoich okręgów. Jest rodowitą mieszkanką Małomic, wiele lat prowadziła tutaj kwiaciarnię, zna bardzo dobrze problemy naszej gminy i mieszkańców. Jest osobą bardzo otwartą i komunikatywną – mówi Paweł Gorzków, przewodniczący klubu Bliżej Ludzi oraz Rady Miasta. – Argumentem, bardzo ważnym z punktu widzenia bezstronności w głosowaniach, jest niezależność zawodowa kandydatki. Nie jest ona pracownikiem żadnej z jednostek organizacyjnych naszej gminy, nikt z jej najbliższej rodziny nie pracuje w Małomicach. A pełnomocnikiem komitetu jej kontrkandydata jest dyrektor naszego MOK-u, Urszula Stochel-Matuszak co jest dość jednoznaczne – dodaje P. Gorzków.

Wybiorą jednego

W przypadku zwycięstwa w wyborach dla każdego z kandydatów byłaby to pierwsza kadencja w samorządzie.

W gminie są jednomandatowe okręgi wyborcze. O wyborze nowego radnego zdecydują mieszkańcy z okręgu nr 8, czyli z ulic Dworcowej, Żeromskiego od 1 do 6 i ul. Pruszkowskiej.

Napisz komentarz »