REKLAMA

Kultura, Oświata

Klub dla wszystkich seniorów

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: jb

Chętni seniorzy mogą zgłaszać się na zajęcia Klubu Seniora w Iłowej.

Klub prowadzony będzie z ramienia Ośrodka Pomocy Społecznej. Udział w zajęciach będzie bezpłatny. Trwa rekrutacja chętnych do spotkań.

– Realizujemy Klub Seniora w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakłada on możliwość spotkań dla 35 uczestników. To nie muszą być podopieczni OPS. Wystarczy, że są naszymi mieszkańcami, są w wieku emerytalnym albo wymagają wsparcia osób trzecich, bo są na przykład osobami z niepełnosprawnościami. Generalnie, dla wszystkich starszych osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym albo samotnością przez to, że nie wychodzą na spotkania z innymi. My chcielibyśmy ich zaangażować właśnie w życie społeczne – mówi Elżbieta Kinal, kierownik OPS w Iłowej.

Zajęcia prowadzone będą codziennie w dni robocze, każdego dnia po 4 godziny. Klub będzie miał swojego opiekuna.

– Na jego barkach będzie spoczywać organizacja zajęć seniorów. Będą oczywiście wyjazdy kulturalne do kina czy teatru, spotkania z różnymi osobami, na przykład dietetykiem, ale też zajęcia wychodzące z inicjatywy samych uczestników. Jeżeli będą chcieli się spotkać z kimś innym albo pograć w szachy, to pomożemy to zorganizować – tłumaczy E. Kinal.

Przyjmują chętnych

Docelowo pomieszczenia dla Klubu Seniora mają zostać wyremontowane przy ul. Mickiewicza, gdzie siedzibę ma Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Dopóki nie skończy się remont, przejściowo zajęcia będą w Bibliotece Kultury. Wyposażymy klub w telewizor, laptopy, naczynia, by można było posiedzieć przy kawie, herbacie. Chodzi o to, żeby faktycznie było to ciepłe miejsce, a nie np. sala konferencyjna – dodaje.

Chętni do udziału w takich zajęciach mogą zgłaszać się jeszcze do końca kwietnia w OPS.

– Mieliśmy już spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale też Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zainteresowanie było spore, spodziewaliśmy się nawet, że będzie potrzebna lista rezerwowa. Jednak na ten moment zrekrutowane mamy 24 osoby, więc zostało sporo miejsc. Wystarczy do nas przyjść w tej sprawie, dopytać. Pomożemy wypełnić zgłoszenia i karty uczestnictwa – mówi kierowniczka. – Klub w ramach programu funkcjonować będzie rok, ale potem będziemy chcieli prowadzić go sami – dodaje.

Napisz komentarz »