REKLAMA

Komunikacja

Bardzo drogi remont

Opublikowano 22 kwietnia 2022, autor: jb

Nawet blisko pół miliona złotych może kosztować remont uszkodzonej kładki nad Bobrem w Żaganiu.

Dąb upadł na kładkę w pobliżu miejskiego kąpieliska pod koniec marca. Urząd Miasta chciałby ją wyremontować jeszcze w tym roku, by umożliwić pieszym to przejście.

Choć wstępnie mówiło się nawet o remoncie kosztującym nawet milion złotych, straty oszacowano na mniej.

Urząd Miasta zlecił ekspertyzę, która miała określić skalę uszkodzeń i zakres niezbędnych do wykonania prac. Wiadomo, że kładka w takim stanie zagraża bezpieczeństwu, uszkodzony jest fragment jednego przęsła.

Już samo usunięcie drzewa z kładki nie było proste, bo przez to, że biegnie pod nią zabezpieczona linia wysokiego napięcia, konieczna była asysta pracowników spółki Enea, a żeby mógł w to miejsce wjechać ciężki sprzęt, trzeba było wcześniej utwardzić grunt dookoła.

– Naprawa tej części kładki ma wynieść 370 tys. zł. Dodatkowo, będzie potrzebna dokumentacja projektowa. Na najbliższej sesji na ten cel łącznie radni będą zabezpieczać w budżecie 390 tys. zł. Takie szacunki są na ten moment. Liczymy się z tym, że ceny rosną i ostatecznie mogą być wyższe. Plan jest taki, żeby zrobić ją jak najszybciej – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Czy się dołożą?

O tym, jaka będzie ostateczna cena tych prac, zdecyduje rynek. Trzeba będzie ogłosić przetarg, w którym firmy określą, za ile są w stanie wykonać taką naprawę.

Rozstrzygana będzie jeszcze kwestia partycypowania w płatności. Drzewo rosło na terenach spółki Wody Polskie, upadając zniszczyło most należący do miasta. Nie ma jeszcze decyzji spółki, czy i w jakim stopniu dopłaci do remontu.

– Żeby wykonać sam remont, trzeba wcześniej go uzgodnić ze spółką, ona wydawać będzie opinię. Na pewno wtedy po raz kolejny będziemy zwracać się o kwestię finansowania – mówi rzeczniczka UM.

Choć wstęp na kładkę jest zamknięty, wielu nadal tego nie respektuje. Można spotkać tam spacerowiczów, a nawet osoby przekładające rowery nad barierkami. Najbliższe przejście nad rzeką wyznaczone jest mostem pomiędzy Rondem Czterech Pancernych a placem Wolności.

Napisz komentarz »