REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Uciekły z Donbasu

Opublikowano 16 kwietnia 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Anna i Daria uciekły z Donbasu. To właśnie tam toczą się najbardziej zacięte walki. Siostry zabrały ze sobą tylko dokumenty.

Anna Lachosza (22 l.) uciekła razem z siostrą Darią Nachinaj (25 l.) z Donabasu na wschodzie Ukrainy. Kobiety przyjechały do Żar w niedzielę, 10.04. Schronienie znalazły w ośrodku przy ul. Piastowskiej.

– U nas jest straszna wojna. Strzały. Wszędzie rosyjskie wojska. Przyjechałam razem z siostrą i jej 13-miesięcznym dzieckiem – Kirą. Reszta rodziny została w Ukrainie. Rodzice, dziadkowie, wujostwo… Oni nie chcieli uciekać, ale nam kazali – mówi Anna.

Anna z zawodu jest pielęgniarką, w Donbasie pracuje w szpitalu. Jej siostra jest nauczycielką w szkole podstawowej. Uczy najmłodsze klasy.

– Jechałyśmy do granicy autobusem, kilka dni. Na samej granicy czekałyśmy 10 godzin, żeby ją przekroczyć. Nie zabrałyśmy ze sobą praktycznie nic, same dokumenty. Ja troszkę ciuchów dla dziecka i jedzenie na podróż dla niego. Jak wszystko się uspokoi, chcemy wracać do domu. Tam jest całe nasze życie. Ale na razie bezpieczne jesteśmy w Polsce – mówi Daria.

Napisz komentarz »