REKLAMA

Gospodarka

Swiss Krono ciągle na liście wstydu

Opublikowano 16 kwietnia 2022, autor: nk

Zakład Swiss Krono w Rosji dalej działa. Holding zatrzymał trzy fabryki w Ukrainie. Firma, według danych z czwartku (14.04.), nadal znajduje się na liście wstydu, opracowanej przez Szkołę Zarządzania w Yale. Z listy wypadło w tym tygodniu Saint Gobain, które wstrzymało handel z Rosją i Białorusią.

 O sytuacji w fabrykach Grupy Swiss Krono w Ukrainie i w Rosji rozmawiamy z Katją Hallbauer, szefową działu komunikacji Holdingu SWISS KRONO.

Czy Grupa zawiesiła produkcję i sprzedaż produktów w Rosji?

Grupa SWISS KRONO wstrzymała wszelki eksport produktów do Rosji i Białorusi i tym samym nie zaopatruje rosyjskich i białoruskich odbiorców produktami spoza Rosji. Grupa SWISS KRONO postanowiła na razie kontynuować eksploatację fabryki Szarya w Rosji, stale monitorując sytuację, w granicach politycznych, prawnych i ekonomicznych. Wynika to przede wszystkim z naszej odpowiedzialności wobec pracowników jako firmy rodzinnej. Sytuacja będzie nadal monitorowana na bieżąco.

Czy zakłady Grupy działają w Ukrainie?

Nasze zakłady w Ukrainie są zamknięte i wstrzymały produkcję. Ponieważ te trzy zakłady są dotknięte w różnym stopniu, istnieje nadzieja, że ??dwa z nich, znajdujące się na zachodzie, będą mogły zostać ponownie uruchomione tak szybko, jak to możliwe. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy można będzie zagwarantować absolutne bezpieczeństwo naszych pracowników. Gdy tylko to bezpieczeństwo zostanie przywrócone w kraju, chcielibyśmy wznowić produkcję we wszystkich zakładach w Ukrainie oraz budować i rozwijać zakłady zgodnie z planem.

Jak wpływa wojna w Ukrainie na działalność Swiss Krono?

Największy wpływ wojny polega na tym, że martwimy się przede wszystkim o naszych kolegów i ich rodziny w Ukrainie. Trzy zakłady wstrzymały produkcję, ponieważ bezpieczeństwo naszych pracowników na miejscu nie jest zapewnione. W ostatnich tygodniach skupialiśmy się głównie na pomocy naszym kolegom i ich rodzinom w Ukrainie. Wysłaliśmy środki pomocowe naszym kolegom i wspieraliśmy tych, którym pozwolono opuścić Ukrainę w drodze do Niemiec, Węgier i Polski, gdzie zostali przyjęci i zakwaterowani przez kolegów ze SWISS KRONO. Nieustannie dostarczamy pomoc, organizujemy zbiórki pieniędzy i pomagamy tam, gdzie możemy. I nie przestaniemy tego robić. Z ekonomicznego punktu widzenia wojna w Ukrainie będzie miała różne konsekwencje. Nie możemy przewidzieć, jak dokładnie one się rozwiną ze względu na niepewną sytuację polityczną, ponieważ nie możemy oszacować, jak długo ona utrzyma się w obecnym kształcie. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby sprostać tym wyzwaniom ze wszystkich stron.

Ilu pracowników Swiss Krono Group zostało ewakuowanych z Ukrainy do Polski i innych krajów europejskich?

SWISS KRONO pomogło ponad stu ukraińskim pracownikom i ich rodzinom, w tym wielu dzieciom, opuścić kraj oraz zorganizowało zakwaterowanie, głównie u rodzin pracowników SWISS KRONO w Polsce, na Węgrzech i w Niemczech. Pomoc jest regularnie dostarczana pracownikom i ich rodzinom, którzy przebywali na Ukrainie. Firma koordynowała także wśród swoich pracowników akcję zbierania funduszy na rzecz ukraińskich kolegów i ich rodzin. Oczywiście wszystkie pensje i świadczenia będą nadal wypłacane.

komentarz »
  1. Waldek 25 kwietnia 2022 14:04 - Odpowiedź

    Zyski się tylko liczą dla Szwajcarów.
    Nigdy zdrowie i życie mieszkańców Żar i okolic. Dlatego pilnują swojego interesu w Rosji. Czy firma płaci za opiekę nad pracownikami i ich rodzinami z Ukrainy?
    Proszę to sprawdzić bo jakoś w to nie wierzę.

Napisz komentarz »