REKLAMA

Wasze sprawy

To pierwszy krok do likwidacji

Opublikowano 16 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Lubuski Kurator Oświaty zgodził się na przekształcenie podstawówki w Wichowie w filię szkoły w Brzeźnicy. Rozczarowani są rodzice uczniów i pracownicy.

Przymiarki do likwidacji były już w ubiegłym roku, ale wójt z radnymi wycofali się z pomysłu po pikiecie rodziców pod Urzędem Gminy, a także negatywnej opinii Lubuskiego Kuratora Oświaty. Temat wrócił w tym roku, bo liczba uczniów w szkole drastycznie maleje, w niektórych klasach jest po 2-3 dzieci. Wójt Jerzy Adamowicz zrezygnował z likwidacji, zamiast tego zaproponował reorganizację, czyli przekształcenie szkołę w Wichowie w filię. Rodzice dalej protestowali, o pomoc poprosili kuratorkę oświaty. Ta przyjechała na sesję Rady Gminy, aby wysłuchać argumentów obu stron. I tym razem zgodziła się z urzędnikami.

 – Wójt przekonał mnie, że utrzymywanie szkoły w takiej formie to strata pieniędzy, ale przede wszystkim szkoda dla uczniów, którzy w Brzeźnicy będą mieli lepsze warunki do nauki, rozwijania swoich zainteresowań  i porządną salę gimnastyczną – mówi Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, Lubuska Wicekurator Oświaty.

W tej sytuacji, na najbliższej sesji, jeszcze w kwietniu, radni będą głosować za przekształceniem szkoły w filię. 

– Od 1 września w Wichowie zostaną tylko klasy I – III, z kolei uczniowie ze starszych klas będą dojeżdżać do Brzeźnicy – zaznacza wójt. – Dla kilku pracowników szkoły w Wichowie będziemy szukać zatrudnienia w innych jednostkach.

Pracownicy szkoły i rodzice są rozczarowani. 

– Przed wyborami pan wójt nas zapewniał, że za swojej kadencji żadnej szkoły w gminie nie zlikwiduje – wypomina Wioletta Koman, która od ponad 10 lat jest pracownikiem gospodarczym w SP Wichów. – Przekształcenie szkoły w filię to pierwszy krok do likwidacji. Do września zostało niewiele czasu, a my nie wiemy, co z nami będzie.

Napisz komentarz »