REKLAMA

Gospodarka

Wybudują farmy słoneczne

Opublikowano 16 kwietnia 2022, autor: bj

W Jasienicy ma być 7 mniejszych farm fotowoltaicznych , a we wsi Nabłoto jedna, za to większa. Urzędnicy w Brodach pracują nad kwitami.

Do budowy 7 farm fotowoltaicznych w Jasienicy przymierza się spółka Vortex Energy Solar ze Szczecina. Łączna maksymalna moc wynieść ma 7 MW. Powierzchnia działki, na której stanie, wynosi 7,25 ha, z tego pod urządzenia wykorzystane zostanie 6,81 ha.

W Urzędzie Gminy w Brodach zakończone już zostało postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. Z jej treścią zainteresowani mieszkańcy mogą się zapoznać, wystarczy tylko wcześniej umówić się przez telefon lub e-mail.

Decyzja środowiskowa została wydana, choć urząd nie otrzymał szczegółowych informacji dotyczących liczby urządzeń.

– Na tym etapie inwestor nie potrafi podać konkretnej liczby poszczególnych elementów z uwagi na przewidywaną wariantowość inwestycji – wyjaśnia Juliusz Dudziak, zastępca wójta gminy Brody.

Zazwyczaj na farmach o podobnej mocy, znajduje się od 2 tys. 500 do 4 tys. paneli fotowoltaicznych.

Firma, mając decyzję środowiskową, może już ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Grube miliony

W przypadku farmy we wsi Nabłoto, którą budować zamierza firma PV Trzebiel, trwa procedura wydawania warunków zabudowy.

– Chodzi o budowę zespołu paneli fotowoltaicznych o mocy do 15 MW wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowę stacji elektroenergetycznej o mocy 110 kV. Łączna powierzchnia działek, na których zlokalizowane będą panele fotowoltaiczne, wynosi ok. 32 ha – informuje J. Dudziak.

Inwestor również nie podał liczby paneli fotowoltaicznych, które się tu pojawią.

Ciekawostką jest, że szacunkowy koszt budowy elektrowni słonecznej o mocy nominalnej 1 MW to koszt około 3 mln 9 tys. zł – 4 mln 800 tys. zł.

Napisz komentarz »