REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Burmistrz doniósł na dzieci

Opublikowano 08 kwietnia 2022, autor: jb

Wandale już dwa razy dobrali się do modelu układu słonecznego w Żaganiu. Tym razem burmistrz postanowił chuchać na zimne i wezwać policję do… dzieci, które wspinały się na planety.

Za zakup i montaż układu miasto zapłaciło 175 tys. zł. Pierwszą planetę – Neptuna wandale wyrwali i zniszczyli w połowie lutego. Burmistrz wyznaczył nagrodę za wskazanie chuligana, który to zrobił. Niewiele to pomogło, bo kolejny model, tym razem Uranu, zniszczono w połowie marca.

Gdy w środę (6 kwietnia) w internecie pojawił się filmik, na którym widać, jak dwie dziewczynki na zmianę wskakują na model planety, burmistrz zachował się jak prawdziwy szeryf.

– „Dzisiaj osobiście ten akt wandalizmu zgłosiłem Komendantowi Policji. Proszę mieszkańców o reagowanie na tego rodzaju zachowania” – napisał w komentarzu pod filmem burmistrz Andrzej Katarzyniec.

 Dzieci, zapewne znudzone siedzeniem w szkolnej ławce, postanowiły się rozerwać. Na lekcjach w-f dziewczynki zapewne radzą sobie dobrze, bo obie sprawnie wdrapały się na planetę.

Policjanci mandatu wystawić nie mogli.

 – Burmistrz przekazał policji ten filmik i informacje o zdarzeniu, ale nie zostało złożone oficjalne zawiadomienie, ponieważ pod względem prawnym, nie doszło do żadnego zdarzenia, który można przypisać do jakiegoś czynu z kodeksu karnego czy kodeksu wykroczeń – mówi st. sierż. Arkadiusz Szlachetko, zastępca oficera prasowego KPP w Żaganiu. – Nie doszło tam do uszkodzenia mienia, zniszczenia tych planet. Policjanci bardziej skupili się na zachowaniu młodych dziewczynek. Po nagraniu ustalili ich tożsamość, dzielnicowi wybrali się do ich szkoły, tam przeprowadzono rozmowy. Pod kątem prawnym żadne czynności nie są prowadzone – dodaje.

 Póki co, na miejsce nie wrócą dwa zniszczone modele.

– Cały czas czekamy na informację od ubezpieczyciela w sprawie pokrycia kosztów tych zniszczeń. Nie wiemy też, jaką kwotą w budżecie musielibyśmy wtedy zarezerwować na naprawę – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Napisz komentarz »