REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mamo, chwalą nas! Kto? Wy mnie, a ja was

Opublikowano 08 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Kładki z łopaty śmigła turbiny wiatrowej mogą pozazdrościć Szprotawie w całej Polsce. Burmistrz Mirosław Gąsik tak pęka z dumy, że postanowił zgłosić ją do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja & Budowa XXI wieku”. Uczestnictwo w finale kosztuje ok. 3 tys. zł.

Urząd Miasta nawołuje mieszkańców do głosowania w konkursie. Gra warta świeczki, bo stawką jest nie tylko statuetka i tytuł „Modernizacja Roku”, ale i brylowanie na salonach – finał konkursu i rozdanie nagród odbędzie się w Warszawie, w Zamku Królewskim.

 – Od niedawna możemy cieszyć się oddaną do użytku nowoczesną kładką na rzece Szprotawa, która ułatwia komunikację pomiędzy wschodnią i północną częścią miasta. Obiekt ten uzyskał nominację do tytułu „Modernizacja Roku”. Do zdobycia nagrody głównej potrzeba naszych głosów – tak zachęca burmistrz szprotawian do głosowania, chwaląc się, że to pierwsza taka konstrukcja w Polsce.

Jak uzyskuje się nominację? Otóż trzeba samemu zgłosić się do Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego z Bydgoszczy, które taki konkurs organizuje. Pierwszy etap jest bezpłatny. Organizatorzy sprawdzają zgłoszenie i proponują udział w drugim etapie. A tu już trzeba zabulić.

 

Uroczysta gala

Za kładkę burmistrz może dostać w nagrodę statuetkę. Szansa jest, ale nie za darmo. O ile pierwszy etap konkursu jest bezpłatny, o tyle uczestnictwo w drugim kosztuje od 2 tys. 995 zł do 11 tys. 995 zł, w zależności od wartości zgłoszonej inwestycji. W przypadku Szprotawy – 2 tys. 995 zł. 

– To już 26. edycja naszego konkursu. Jego celem jest promowanie i nagradzanie ciekawych inwestycji. Liczy się oryginalność i inwencja – mówi Robert Plewiński, dyrektor konkursu. – Uczestnicy, którzy przejdą do drugiego etapu, zostaną zaproszeni na wrześniową uroczystą galę w Zamku Królewskim w Warszawie, na której zostaną ogłoszone wyniki. Każdy otrzyma dyplom, najlepsi – statuetki. Finałowe inwestycje będą promowane w czasopiśmie budowlanym „Romdom” oraz prasie.

 

Recykling

Dodajmy, że kładka wraz z chodnikiem i ścieżką kosztowała 250 tys. zł, z czego 80 tys. zł to zewnętrzne dofinansowanie. Powstała w miejscu starego mostu, ułatwiając komunikację pieszą i rowerową pomiędzy wschodnią i północną częścią miasta ? ulicami Sienkiewicza i Chrobrego. Wykonała ją firma Anmet, która nadaje drugie życie zużytym elementom turbin wiatrowych.

Kładka wzbudziła mieszane uczucia u mieszkańców. Jedni byli nią zachwyceni, inni wytykali, że miasto płaci ogromne pieniądze firmie, która zarabia na recyklingu.

Napisz komentarz »