REKLAMA

Gospodarka

Szykuje się kosmiczna drożyzna

Opublikowano 08 kwietnia 2022, autor: jb

Wyższa cena warzyw i owoców przy każdej wizycie w warzywniaku? Chleb za ponad 6 zł? Ma być jeszcze drożej.

Ceny żywności szybują przeważnie przed każdymi świętami. Na ich wzrost ma też wpływ cena paliwa. Przez to, że jest już coraz mniej warzyw i owoców z zagranicy, ich cena stale rośnie, bo polskich produktów jeszcze nie ma.

Drożeją do tej pory najtańsze produkty. Jeszcze w marcu najtańszy chleb można było kupić za poniżej 4 zł. Dziś już 4,50 zł.

 

Więcej co dostawę

Tak szybkiemu tempu wzrostu cen dziwią się nawet sprzedawcy.

– Ceny są wyższe przy każdej wizycie w hurtowi, to o złotówkę, to o 50 gorszy. Banany mam za 7 zł kg, w hurcie kupuję drożej, niż można je dostać w markecie. Sałata lodowa w hurcie jest nawet po 7 zł – przyznaje Dariusz Szłuka, właściciel warzywniaka przy ul. Sobieskiego w Żaganiu. – Słyszymy od dostawców, że to przed świętami ceny poszły w górę, ale potem rzadko spadają. Jabłka zdrożały o 50 groszy, sprzedajemy teraz po 3,90 zł/kg. Pęk rzodkiewki można było kupić do 2,80 zł, dzisiaj po 3,50 zł. Doniczki z ziołami podrożały średnio o  1-2 zł. Miętę, szałwię, magi czy rozmaryn można kupić w cenie 10 – 11 zł.Cebula dymka za 9 -12 zł. Kapusta kiszona zdrożała o około 50 groszy do średniej ceny 6,50 zł /kg. – wymienia. -Kończą się też warzywa i owoce z zagranicy, pod koniec kwietnia, w maju na rynku będzie więcej polskich produktów, to ceny powinny trochę zacząć spadać. Prowadzimy ten sklep od 16 lat,  nigdy nie było tak ciężko. Mamy stałych klientów, którzy chcą kupić u nas towar dobrej jakości.  To, że jest drożej widzimy wszyscy. Także w naszych opłatach za prąd i gaz czy paliwo.

 

Nie ma obniżek

Wędliny, mięso, pieczywo. Ceny produktów, które kupujemy codziennie drożeją prawie każdego dnia. Cena niemrożonego chleba w piekarni zaczyna  się od około 6 zł.

– Bardzo odczuwamy niestabilną cenę mąki. Ostatnio wzrosła znowu o średnio 40 procent, ze 1,60 na 2,70 zł. Młyny nie mają pojęcia, czy za 3 tygodnie nie zdrożeje nawet o 1 zł albo więcej. Nie wiadomo czy ta mąka będzie w ogóle dostępna. Oleje, drożdże, słonecznik, dynia, posypki do pieczywa poszło do góry o 100 procent. W zasadzie nic nie tanieje – mówi Zbigniew Niedziela, właściciel Piekarni – Cukierni „Ptyś” z Żagania. – O paliwie nie wspominam. Gaz w piekarni podrożał mi o 400 procent, tona węgla już 2 tys. zł i nie wiadomo, po ile będzie. Nasza sytuacja jest chwiejna. Jeżeli nie będziemy dopasowywać się do rynku cen, to popłyniemy.My firmę od 25 lat, zrobię wszystko do tego, żeby jej nie położyć, ale mam to z tyłu głowy. Chleba za 15 zł przecież nie sprzedamy. Może jak będzie trzeba sam z synem będę jeździł jako kierowca, może pójdę sam na produkcję. Bardzo wierze w to, że będzie lepiej. Klienci i my musimy sobie zdawać sprawę, że będzie ciężko, ale musimy to przetrzymać – mówi.

Bije rekordy

W marcu inflacja przekroczyła 10,9 procent. To najwyższy wynik od blisko 22 lat! Ceny poszybowały m.in. przez gospodarcze skutki wojny w Ukrainie, słabą złotówkę, drogie surowce energetyczne.
Paliwo, w porównaniu do lutego, zdrożało nawet o 28 procent, energia – o 4,4 procent, żywność – 3,2 procent.
Jak przewidują eksperci, na znaczące spadki cen w nadchodzących miesiącach nie ma co liczyć. Wojna w Ukrainie odbije się m.in. na cenach zbóż, którego Ukraina jest ogromnym producentem. Przez to, że na rynku jest ich już mniej, ceny rosną.

Produkt Średnia cena w marketach obecnie Średnia cen w marketach z ostatnich dni marca
Chleb 4,20 – 8 zł 4 – 8 zł
Cukier 1 kg 3,40- 3,50 zł 3,20 – 3,50 zł
Mąka pszenna 1kg 2,20 – 4,15 zł 1,99 – 3,50 zł
Mleko 2% 1l 3,10 – 3,65 zł 2,99 – 3,20 zł
Filet z kurczaka 1 kg 20 – 24 zł 18 – 20 zł
Ziemniaki 1 kg 2,20 – 3,50 zł 2,20 – 3 zł
Masło 200g 5,50 – 8 zł 4,90 – 8 zł
Jajka 10 szt. rozm. M 4,99 – 10 zł 4,50 – 10 zł
Olej kujawski 1l 11 – 12 zł 10 – 11 zł
Schab bez kości 1 kg 18 – 28 zł 16 – 24 zł
Ryż biały 4x100g 2,20 – 2,75 zł 1,99 – 2,30 zł
Pomodory 1 kg 8 – 14 zł 7 – 12 zł
Marchew 1kg 2,50 – 2,90 zł 2,20 – 2,80 zł
Jabłka 1 kg 2,90 – 3,50 zł 1,80 – 3,50 zł
Banany 1 kg 4,99 – 7,99 zł 4,99 – 6,99 zł

Napisz komentarz »