REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Najważniejszy język polski

Opublikowano 08 kwietnia 2022, autor: jb

Na 52 dzieci z Ukrainy zapisanych do podstawówek i przedszkoli w Żaganiu, 37 uczęszcza na zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2.

W całym Żaganiu w podstawówkach jest łącznie 52 ukraińskich uczniów, którzy przyjechali tu po wybuchu wojny, 5 to dzieci w oddziałach przedszkolnych przy szkołach. Pomimo sporej ilości dzieci w Dwójce, miasto nie tworzy na razie oddziału przygotowawczego dla nich.

– W ostatnim tygodniu zapisano 5 kolejnych uczniów. Wszyscy trafili do SP nr 2. Uczniów w jednym przedziale wiekowym jest za mało, żeby stworzyć osobny oddział przygotowawczy i mieć w miarę ujednolicony poziom – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

37 dzieci uczy się obecnie w SP nr 2.

– Dla nas i dla wszystkich uczniów to nadal wyzwanie, ale robimy wszystko, żeby dzieci czuły się u nas jak najlepiej – mówi dyrektor Dorota Maćkowska, dyrektor Dwójki.

Przez to, że w SP nr 2 jest już sporo dzieci z Ukrainy, kolejni zapisują się na zajęcia właśnie tam, żeby w grupie było im łatwiej. Chodzą tam nawet dzieci, które na co dzień mieszkają w sali gimnastycznej przy SP nr 7.

– Początek był bardzo trudny, bo nie do końca wiedzieliśmy, jak nauka obcokrajowców ma wyglądać. Pierwsze 2-3 tygodnie postawiliśmy na zajęcia typowo integracyjne, żeby się oswoili z nowym miejscem i w sumie zupełnie innym systemem edukacji. Teraz pojawia się coraz więcej pomocy naukowych. Nauczyciele korzystają przeważnie z translatorów. Jest coraz więcej webinarów z podstawowym słownictwem, dostępnych podręczników do nauki języka – mówi.

Uczniów w Dwójce podzielono na 4 grupy, które tylko w swoim gronie uczą się języka polskiego.

– Najważniejsze jest teraz zminimalizowanie bariery językowej, bo z innych przedmiotów uczniowie wiedzę mają niezłą. Często z matematyki sprawdziany piszą najlepiej w klasie – mówi D. Maćkowska.

W pomoc dla uczniów z Ukrainy zaangażowało się w Dwójce wiele osób.

– Rodzice naszych uczniów zorganizowali zbiórkę darów i przygotowali punkt wydawczy w szkole. Wiele życzliwych osób pomogło nam kupić pomoce naukowe, wyprawki, nawet koszulki na w-f. Dopóki dzieci nie miały przyznanych obiadów przez OPS, składaliśmy się na nie sami z nauczycielami. Tutaj naprawdę każdy chce pomóc – mówi D. Maćkowska.

Uczą się nawzajem

Dwie grupy starszych uczniów z klas 4-6 spotkaliśmy w trakcie zajęć z języka polskiego w środę, 6 kwietnia.

– Akurat ćwiczymy nazwy kolorów. Ja uczę ich polskiego, uczniowie mnie ukraińskiego. Sporo pracujemy na tablicach mulitmedialnych, korzystamy nawet z gier edukacyjnych, żeby ta nauka była jeszcze prostsza. W 12-osobowej grupie mam troje dzieci, które trochę rozumieją polski, bo wcześniej się go uczyły. Pozostali nie znają języka wcale. Ja języka ukraińskiego i rosyjskiego też nie znam wcale. Jak czegoś nie rozumiemy, dopowiadamy po angielsku. Bardzo im zależy, nie ma obijania się na zajęciach – mówi nauczycielka Marta Sawicka-Szcześciak.

Zajęcia w drugiej grupie prowadzi Ewa Radzikowska.

– Znam alfabet rosyjski, bo uczyłam się go w szkole. Słowa po polsku uczniowie zapisują mi cyrylicą, tak jak się je wymawia. Uczymy się nawzajem – mówi.

Przed wybuchem wojny w żagańskich szkołach było łącznie 7 uczniów z Ukrainy. Teraz, razem z uchodźcami, jest ich łącznie 59.

W SP nr 2 jest obecnie 34 uczniów ukraińskich i 3 dzieci w oddziale przedszkolnym, w SP nr 1 – 9 uczniów, w SP nr 7 – 4 uczniów, w SP nr 3 – 1 dziecko w oddziale przedszkolnym, w SP nr 4 – również jeden przedszkolak.

-Miasto Żagań
52 uczniów, 5 dzieci w oddziałach przedszkolnych

-Gmina Szprotawa
79 dzieci w podstawówkach, 24 dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

-Gmina Żagań
24 uczniów, 4 w oddziałach przedszkolnych

-Iłowa
23 uczniów i 5 przedszkolaków

-Gozdnica
11 uczniów, 3 przedszkolaków

-Małomice
7 uczniów, 2 przedszkolaków

-Brzeźnica
4 uczniów, 1 dziecko w oddziale przedszkolnym

-Niegosławice
2 uczniów

-Wymiarki
brak uczniów i przedszkolaków

komentarz »
  1. ala 14 kwietnia 2022 19:53 - Odpowiedź

    Panie Mariuszu Krugły niech pan sie ogarnie. Dzieci mieszkajace w siodemce chodza do szkoly do dwojki. Gdzie sens gdzie logika?
    Nigdy w oswiacie nie bedzie dobrze jesli podejmowane sa takie decyzje.
    Koniecznie trzeba pokazac swoja wyzszosc. bez odbioru.

Napisz komentarz »