REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Służba jest dobrowolna

Opublikowano 08 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Ostatnia według starych procedur. I, jak zapewniają wojskowi, nie jest to mobilizacja do armii, czego wielu obawia się w kontekście wojny na Ukrainie.

Kwalifikacja dotyczy mężczyzn urodzonych w 2003 roku oraz tych, którzy nie podchodzili do niej we wcześniejszych latach, a także kobiet z roczników 1998-2003, które studiują kierunki medyczne. Zostanie im nadana kategoria zdrowia do czynnej służby wojskowej.

Jak informuje szef Wydziału Rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Żaganiu, mjr Robert Wiśniewski, w pierwszej kolejności kwalifikacja ruszyła w powiecie żarskim i potrwa do 29 kwietnia. W maju obejmie powiat nowosolski, a zakończy się w czerwcu w powiecie żagańskim.

Czy kwalifikacja ma związek z wojną na Ukrainie i zagrożeniem dla Polski? Czy może oznaczać mobilizację do armii?

– Nie ma co się bać. Obecnie służba wojskowa jest dobrowolna – zapewnia mjr Wiśniewski. – Na szeregowego wystarczy wykształcenie podstawowe, do korpusu podoficerów – minimum średnie, oficerem mogą zostać kandydaci z wykształceniem wyższym II stopnia.

To ostatnia kwalifikacja według dotychczasowych przepisów. 23 kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o obronie ojczyzny.

– Wynagrodzenie podstawowe dla szeregowych wyniesie 4 tys. 560 zł, w korpusie podoficerskim i oficerskim odpowiednio więcej. Do tego masa przywilejów, od mieszkania służbowego po dodatki za rozłąkę, świadczenie motywacyjne, możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz szkolenia również za granicą – wylicza szef wydziału rekrutacji. – Zanim zostanie się żołnierzem zawodowym, trzeba będzie odbyć zasadniczą służbę wojskową w dwóch etapach. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe. Drugi to szkolenie specjalistyczne, które potrwa 11 miesięcy, a przez ten czas kandydaci dostaną normalną pensję żołnierza zawodowego.

Napisz komentarz »