REKLAMA

Gospodarka

Panattoni razy dwa

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: bj

Poza mega halą w Sieniawie Żarskiej, Panattoni robi przymiarki do mniejszej, w Grabiku. Ma ona sąsiadować z żarską strefą przemysłową.

Jeszcze tylko do dziś (do piątku, 1.04.) w Urzędzie Gminy składać można uwagi do projektu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Sieniawie Żarskiej. Z wnioskiem o jego zmianę zwróciła się firma Panattoni. Potem uwagi będą rozpatrywane przez Urząd Gminy. Te, które nie zostaną uwzględnione, trafią pod obrady Rady Powiatu.

Tymczasem Panattoni napisało do Urzędu Gminy po raz kolejny. Tym razem z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na działkę w Grabiku, o powierzchni ponad 4 hektarów, która jest częścią pod 112-hektarowej parceli. Ten kawałek przylega do północnej części strefy przemysłowej w Żarach.

Hala w Grabiku ma mieć 2 ha powierzchni. Tereny utwardzone, czyli drogi, doki rozładunkowe (17), parkingi (na 108 aut), place manewrowe, zbiornik retencyjny i przeciwpożarowy zajmą nieco ponad hektar. Zakładana wysokości zabudowy to ok. 12,4 m.

I magazyny, i produkcja

W Grabiku wydzielona część zabudowy będzie przeznaczona pod działalność wielu najemców, prowadzących m.in. hurtową sprzedaż artykułów przemysłowych i spożywczych,  kompletację, przeładunki, obsługę logistyczną, spedycję i dystrybucję towarów. Inwestor przewiduje możliwość wynajęcia fragmentu hali dystrybutorowi artykułów farmaceutycznych. Istnieje zatem możliwość, że w budynkach powstaną chłodnie i mroźnie do przechowywania farmaceutyków lub warzyw, nabiału, mięsa.

Przyszłym użytkownikiem wydzielonej części hali będzie światowy lider w produkcji i przetwórstwie polimerów. Będzie więc tu prowadzona działalność produkcyjna w zakresie cięcia pianki poliuretanowej, wykorzystywanej w wielu branżach, m.in. w celu zabezpieczenia przedmiotów na czas transportu. Nad szczegółami technicznymi inwestycji pochylać się będą urzędnicy w ramach postępowania środowiskowego.

7 hektarów hal

Tymczasem urzędnicy z gminy pracują nad sprawą zmiany planu zagospodarowania w Sieniawie Żarskiej. Panattoni chce tu budować hale wysokie na 15 metrów, w tym dwie hale magazynowo-usługowo-produkcyjne z zapleczem socjalnym i biurowym, budynkiem pompowni, zbiornikiem retencyjnym na 8 tys. metrów sześciennych, budynkiem wartowni, drogami wewnętrznymi, placami manewrowymi, wiatami, 131 dokami dla samochodów ciężarowych, parkingiem na ponad 200 aut. Powierzchnia zabudowy miałaby tu zająć ponad 7 hektarów, parkingi  – 4 hektary, a długość dróg wewnętrznych – niemal 2 km.

Napisz komentarz »