REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Rak nas zabija

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: bj

Wymieramy i jest nas coraz mniej. Często zabija nas rak. Nowotwory zazwyczaj atakują nasze płuca. – W Żarach i okolicach tych przypadków jest znacznie więcej – mówi dr n.med. Andrzej Rozmiarek.

Powiat żarski skurczył się do niespełna 95 tys. mieszkańców. Do końca czerwca 2021 r. statystyki odnotowały 752 zgony, a tylko 327 urodzeń. Przyrost naturalny jest na minusie – w 2021 r. ubyło nas 425. Łącznie powiat żarski na koniec 2021 r. liczy 94 tys. 883 osoby.

Prognozy demograficzne nie są optymistyczne.

– W 2023 ogółem ma być nas 95 tys. 400, w 2024 r. – 94 tys. 980, a w 2027 r. – 93 tys. 560 – mówi Anna Zieziula, odpowiedzialna w żarskim Starostwie Powiatowym za zarządzanie w dziedzinie zdrowia.

Nowotwory

W powiecie żarskim w 2020 r. zmarły 1 tys. 252 osoby. W największej liczbie przyczyną zgonów (328) były choroby układu krążenia. Tuż za nimi – nowotwory.

– Ich liczba wyniosła 270, a dla porównania liczba osób zmarłych na covid – 130 – wylicza A. Zieziula.

Z danych GUS wynika, że spośród 270 śmiertelnych nowotworów aż 253 były złośliwe.

– W tej liczbie zdecydowanie przeważa nowotwór oskrzeli i płuc, bo zgonów przez nie spowodowanych było 79 – informuje Agnieszka Król z Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych GUS.

Jak duża jest skala śmiertelności, pokazują liczby dotyczące kolejnych w statystyce nowotworów – sutka (18 zgonó), układu moczowego (17), gruczołu krokowego i żołądka (po 16).

– W naszym regionie, w sytuacji narażenia na różnego rodzaju zanieczyszczenia atmosferyczne, jak jest to w Żarach, są częstsze zachorowania w porównaniu do przeciętnej populacji – komentuje dr n. med. Andrzej Rozmiarek, onkolog, były wojewódzki konsultant wojewódzki w zakresie onkologii klinicznej.

A. Rozmiarek konsultuje pacjentów w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. Wiele lat prowadził gabinet w Żarach.

– I mam perspektywę, jak liczba zachorowań przedstawia się gdzie indziej. W Żarach i okolicach tych przypadków jest znacznie więcej – dodaje lekarz.

Nowotwory nie zniknęły

Statystyka zgonów nowotworowych w powiecie żarskim i żagańskim (252 zgony nowotworowe) nie wygląda dobrze na tle innych powiatów. Bo np. w powiecie zielonogórskim ziemskim zgonów spowodowanych rakiem było 189. Z kolei powiat nowosolski, który ma więcej o ok. 7 tys mieszkańców w porównaniu z powiatem żagańskim, ma niemal identyczną liczbę zgonów – 251.

Jak zastrzega A. Rozmiarek, szacunki w ciągu ostatnich dwóch lat są trudne do oceny ze względu na covid.

– Oddział pulmonologii w Żaganiu przez większość czasu epidemii był przemianowany na covidowy. Mogłoby się wydawać, że nowotworów jest mało. Ale nowotwory niestety nie zniknęły, tylko mniej ludzi było hospitalizowanych ze względu na obostrzenia. Cofając się do czasu sprzed koronawirusa, oddział pulmonologii w Żaganiu zawsze był w pełni obłożony i tam było zawsze bardzo dużo nowotworów złośliwych płuc i oskrzela. Patrząc historycznie, zachorowalność na południu województwa lubuskiego jest bardzo wysoka i to nie ulega wątpliwości. Tutaj mamy stadia zaawansowane, niestety nieoperacyjne – kończy A. Rozmiarek.

NA CO UMIERALIŚMY?
Zgony na nowotwory w powiecie żarskim w 2020 r.

Najczęstsze nowotwory:

Nowotwór złośliwy żołądka 16 osób
Nowotwór złośliwy jelita grubego 15
Nowotwór złośliwy esicy, odbytnicy i odbytu 15
Nowotwór złośliwy trzustki 8
Nowotwór złośliwy oskrzela i płuca 79
Czerniak złośliwy skóry 6
Nowotwór złośliwy sutka u kobiet 18
Nowotwory złośliwe żeńskich narządów płciowych 13
Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego 16
Nowotwory złośliwe układu moczowego 17
Nowotwór złośliwy mózgu 6
Białaczka 10

komentarz »
  1. Basia 6 kwietnia 2022 14:18 - Odpowiedź

    Pozostaje pytanie co robią nasi politycy i urzędnicy: Urzędu Miasta, Gminy, Powiatu, żeby ten stan zmienić?
    Pomiary WIOŚ to fikcja literacka. Mamy XXI wiek i sieci 5G gdzie można bez problemu uzyskać wyniki każdego pomiaru w czasie rzeczywistym przez cały rok.

Napisz komentarz »