REKLAMA

Samorząd

Honorowa nie dla wszystkich

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: nk

Czterech radnych zagłosowało przeciwko przyznaniu Elżbiecie Łobacz-Bącal tytułu Honorowego Obywatela Żar. Dwóch kolejnych wstrzymało się od głosu.

Nie było jednomyślności w głosowaniu nad przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Żar Elżbiecie Łobacz-Bącal, szefowej żarskiego PTTK i byłej naczelniczce wydziału oświaty w żarskim Urzędzie Miasta.

Przeciw zagłosowali: Bogdan Hadryś z Forum Samorządowego, Jacek Stroynowski, Joanna Werstler-Wojtaszek i Adrian Jaworski z PiS.

– W złą stronę to idzie. To deprecjonowanie tego tytułu. Zaraz wszyscy koledzy partyjni Olafa Napiórkowskiego z Dobrego Miasta będą z tytułem honorowego obywatela miasta. Moim zdaniem, niczym szczególnym pani Łobacz-Bącal się nie wyróżniła. Gdy jej dokonania postawi się obok takich postaci jak śp. prof. Bojanowski czy śp. dr Suchecki, to jest dysonans – mówi A. Jaworski.

Nie miała wizji

Wśród radnych, którzy wstrzymali się od głosu, byli Dawid Polok i Tadeusz Płóciennik.

– Nie mam nic przeciwko pani Łobacz-Bącal, razem pracowaliśmy. Cenię ją za inicjatywy i pasję turystki. To są sprawy ważne, stara się tu być aktywna, ale to jest tylko jedna strona jej aktywności. Była też naczelnikiem wydziału oświaty, zajmowała się sportem w mieście i za tę pracę nie wystawiłbym jej zbyt wysokiej oceny. Wykonywała, co do niej należy, natomiast wizji rozwoju sportu w mieście nie miała. Mogła wiele zmienić, ale jej się to nie udało. Były też zarzuty dotyczące rozliczeń w PTTK, gdy była prezesem, wiem, że próbowała się bronić, ale nie wiem, jak to się skończyło – mówi T. Płóciennik.

Wystarczy dwóch

W kapitule nominującej kandydatów do tytułu Honorowego Obywatela Żar zasiadają: Marian Popławski, Olga Boryń, Jerzy Węgier, Marcin Hakman, Beata Kłębukowska, Joanna Małecka i Piotr Czerwiński. To ta kapituła zdecydowała, że w tym roku na tytuł honorowego obywatela Żar bardziej zasługuje Elżbieta Łobacz-Bącal niż Irena Marciniak, której kandydatura również była zgłoszona. Do zgłoszenia kandydatury do tytułu wystarczy wniosek podpisany przez dwóch mieszkańców Żar. Wniosek dotyczący E. Łobacz-Bącal złożyły Edyta Stężycka, nauczycielka z SP nr 10 i Kamila Krzemińska-Bielak, nauczycielka z SP nr 5.

Uchwała została podjęta.

komentarze »
 1. czytelnik 17 kwietnia 2022 22:31 - Odpowiedź

  Też bym nie przyznała, nie była wzorcowym urzędnikiem, niestety. A gdyby każdego nagradzać za zawód – w końcu to wuefistka, więc turystyka leży blisko jej zawodu.

 2. Maria 19 kwietnia 2022 10:12 - Odpowiedź

  Czy nie mamy większych problemów w mieście?
  Już czas na młode pokolenie, które zajmie się realnymi problemami mieszkańców!
  Chyba w PPTK były jakieś nieprawidłowości niedawno?
  Dla mnie to jest kuriozalna sytuacja i źle świadczy o politykach w mieście.

Napisz komentarz »