REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pomogą niepełnosprawnym

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: jb

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu ruszyło z wypłatą pieniędzy dla swoich podopiecznych.

Łączna pula przyznana przez PFRON to w tym roku 2 mln 688 tys. 603 zł. Z tej kwoty 1 mln 108 tys. 416 zł jest na prowadzanie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych do Powiatowego Urzędu Pracy przekazano 85 tys. zł (m.in. na założenie własnej firmy, refundację utworzenia miejsca pracy czy prace interwencyjne).

Na rehabilitację społeczną pozostaje 1 mln 495 tys. 187 zł, to o około 100 tys. zł mniej niż w zeszłym roku.

-Trudnością tego budżetu na pewno jest kwota przyznana na przedmioty ortopedyczne. W ubiegłym roku starczyło ich do listopada, w tym roku skończą się szybciej. – mówi Anna Kulczyńska, dyrektor PCPR.

Dominują aparaty

Na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jest 950 tys. zł (ok 200 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku). Choć wypłata środków ruszyła na koniec tygodnia, wniosków już złożonych jest 313.

-To bardzo dużo. Jeszcze chyba nigdy nie było tyle o tej porze roku. Jedyne, co bardzo widać, to wzrost wniosków o dotacje na zakup aparatów słuchowych. Do tej pory finansowaliśmy je w wysokości nawet 1 tys. 900 zł i już dla wszystkich w ubiegłym roku nie starczyło. W tym roku na pierwsze 50 złożonych wniosków w styczniu, 47 dotyczyło właśnie aparatów. Związane jest to m.in. z działalnością firm, które sprzedając aparaty oferują pomoc w załatwianiu dofinansowania – mówi A. Kulczyńska. – W tym roku zmniejszyliśmy już maksymalny poziom dofinansowania do 1 tys. zł. NFZ do zakupu aparatu dokłada 700 zł, my jeszcze do takiej stawki nie zeszliśmy. Tylko dla dzieci pozostawiliśmy wyższą kwotę dofinansowania.

43 tys. 705 zł to pula na sprzęt rehabilitacyjny dla osób prawnych.

Mniej na turnus

Na turnusy rehabilitacyjne pójdzie 204 tys. 259 zł (ok. 50 tys. zł mniej niż w ub. roku).  – Wśród środków PFRON turnusy nie są traktowane priorytetowo. Liczymy, że z obecnej puli będzie mogło z nich skorzystać ok. 160 osób. W tym momencie mamy już ponad 330 złożonych wniosków.  – mówi A. Kulczyńska.

205 tys. zł jest na likwidację barier  w komunikowaniu (np. laptopy, telefony głośnomówiące), architektonicznych (dostosowanie łazienek, podłóg antypoślizgowych, poszerzanie drzwi itp). -Były z nimi problemy już w ubiegłym roku, gdy zaczęły drożeć materiały do remontów. W tym roku przez to, przy składaniu wniosku nie trzeba przedkładać już kosztorysu, będzie on robiony, gdy komisja na miejscu oszacuje zakres i przybliżony koszt. Zdajemy sobie sprawę, że np. w październiku stawki za remonty łazienek już mogą być wyższe niż obecnie – przyznaje.

Dla organizacji pozarządowych jest 50 tys. zł.

Na sport i kulturę przyznano 41 tys. 923 zł.

Napisz komentarz »