REKLAMA

Samorząd

Rezygnują ze związku

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: jb

Radni z Niegosławic zagłosowali za wystąpieniem ze Związku Gmin Powiatu Żagańskiego, zapewniającego transport publiczny.

Związek od stycznia organizuje transport autobusowy pomiędzy miejscowościami powiatu. Za kursy odpowiada Miejski Zakład Komunikacyjny z Żagania.

Radni z Niegosławic już w ubiegłym roku nie byli przekonani, czy warto do niego wstępować. W styczniu wójt Jan Kosiński złożył rezygnację gminy z członkostwa i nie kryje żalu, że cała procedura jest przedłużana w czasie. Okres karencji wynosi sześć miesięcy, ale nie będzie liczony od stycznia, tylko od kwietnia.

– Pismo złożyłem w styczniu, ale nie miałem żadnego odzewu. Dopiero jak zadzwoniłem, okazało się, że potrzebna jest uchwała Rady Gminy – mówi.

Gmina rezygnuje z powodu kosztów.

– My nie byliśmy zainteresowani, ale solidarnie dołączyliśmy do związku, gdy nie było wiadomo, jak będzie funkcjonował. Gdy pojawiły się wytyczne co do opłat, po ich przeanalizowaniu doszedłem do wniosku, że to nie jest w naszym interesie – tłumaczył wójt. 

Za drogo

Radny Sebastian Chcachuła dopytywał, jakie koszty gmina już poniosła.

– Do tej pory tylko wpisowe – 2 tys. zł. W lutym uchwalono statut, z którego wynika, że każda gmina musi płacić 2 zł od mieszkańca, ale skoro złożyłem wniosek o rezygnację w styczniu, to liczę, że nas to nie będzie dotyczyć. Gdy policzono nam koszty członkostwa i ok. 30 tys. zł za dwa kursy – z Suchej Dolnej przez Gościeszowice do Niegosławic i z powrotem – stwierdziliśmy, że nam się to nie opłaca. Dzieci do szkół podstawowych dowozimy, firma prywatna oferuje dojazd do Nowej Soli i Szprotawy i my nie mamy z tego tytułu żadnych kosztów, a za puste przejazdy autobusów MZK nie możemy dopłacać – mówi Jan Kosiński.

Ze swojej decyzji wójt musiał się tłumaczyć. Opowiedział o tym radnym.

– Na spotkaniu ze starosta, prezes związku oraz burmistrzami Żagania i Szprotawy, zostałem raczej niemiło potraktowany. A przecież każda gmina samodzielnie powinna decydować o tym, co jest dla niej najlepsze – kwituje.

Radni poparli wójta i zadecydowali o wystąpieniu ze związku.

Napisz komentarz »