REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Mają problem

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: jb

Średnio dwóch pracowników dziennie na budowie – w takim tempie powstaje nowe przedszkole w Małomicach.

Choć pierwotnie firma planowała zakończyć budowę w 2021 roku, pracując takim tempem jak obecnie, może mieć problem, żeby zakończyć ją nawet w tym roku.

Przypomnijmy, gmina buduje nowe przedszkole przy ul. Żeromskiego na kredyt. Pod koniec 2020 roku rozstrzygnęła przetarg na wykonanie prac, który wygrała firma ZUB Roberta Łukasika z Zielenia. Zadeklarowała, że zrobi to za kwotę 7 mln 870 tys. zł.

Początkowo budynek miał być oddany do końca ubiegłego  roku, przez problemy z dostawami materiałów, prace się przeciągnęły. Już na początku tego roku firma zaczęła domagać się zwiększenia kwoty, którą gmina ma przeznaczyć na budowę przedszkola, powoływała się na podwyżki cen materiałów budowlanych i wszelkich kosztów.

Żeby gmina mogła dołożyć pieniądze i czy powinna to robić, musi rozstrzygnąć sąd.

– Firma kontynuuje prace, ale tempo jest niewystarczające. Robimy, co w naszej mocy, żeby je przyspieszyć. Jesteśmy na etapie rozmów i spotkań. Jest problem z materiałami, z cenami. Wykonawca musi pokazać w dokumentach, że jego koszty wzrosły, ogólna sytuacja w kraju nic dla mnie nie znaczy – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka.

Sam budynek już stoi, zamontowano w nim okna. Częściowo są już tynki wewnętrzne, ale np. dach pokryty jest tylko od strony osiedla, a część płaska jest izolowana. W środę (30.03.) na budowę dostarczono styropian do ociepleń.

I choć jeszcze na początku roku można było liczyć na to, że dzieci na zajęcia w nowym przedszkolu pójdą od września, obecnie nie wydaje się to prawdopodobne.

Napisz komentarz »